23.8 C
Скопје
13:09 - 10 август, 2022

Поранешниот крал Хуан Карлос се враќа во Шпанија по две години егзил

Хуан Карлос ја напушти Шпанија и замина за Емиратите откако беше поврзан со истрага за наводна корупција. Во март истрагата беше затворена.

Поранешниот крал на Шпанија, Хуан Карлос денеска се врати во својата земја по речиси две години егзил во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), потврди шпанската кралска палата.

Хуан Карлос ја напушти Шпанија откако беше поврзан со истрага за наводна корупција. Но, во март, три истраги против 84-годишниот поранешен владетел беа затворени, отворајќи го патот за негово враќање.

Поранешниот крал пристигна во Шпанија, а потоа ќе се врати во Обединетите Арапски Емирати во понеделник. Тој планира да помине време со своето семејство во Санксенксо во северозападна Шпанија, а исто така ќе го види својот син, кралот Фелипе Шести, во главниот град Мадрид.

Посетата е дел од неговата „желба редовно да ги посетува семејството и пријателите во Шпанија“ во „приватен“ амбиент, соопшти палатата, а пренесе Би-би-си.

 

Слични објави

Славчо Попоски прогнозира пороен дожд, грмежи и засилен ветер; невреме во Скопје

Еспресо

Колешката од „Брилјантин“ се прости од Оливија Њутн-Џон: „Јас сум без зборови, последен пат кога зборувавме ми рече…“

Еспресо

Бен Стилер откри дека ја одбил улогата во познатиот филм: „Сè уште ме мачи тоа“

Еспресо

Сте го виделе новиот дом на Бред Пит? 40 милиони долари за вистинска палата

Еспресо

Драматично на „Шарл де Гол“: Вооружен со нож претел на аеродромот во Париз; убиен е од полицијата

Еспресо

Синот на Доналд Трамп го коментираше претресот на имотот на неговиот татко: „координиран напад“

Еспресо
Се вчитува....