14.8 C
Скопје
07:45 - 26 септември, 2023

Попоски: Големо освежување на времето, чести врнежи и силен северен ветер!

-Под влијание на студен фронт од север, денес времето во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, истите локално ќе бидат поројни и проследени со грмежи и со силен северен ветер.  Најмногу дожд се очекува да наврне во југоисточните предели (понекаде над 20 л/м2 воден талог).

Насекаде ќе дува засилен, повремено силен ветер од северен и од североисточен правец (локално со брзина од над 60 км/час). Токму ова ќе услови пад на температурите дури за десет степени, и максималните дневни температури денес ќе се искачуваат во интервалот само од 16 до 22 степени.

Потоа во следните денови останува ветровито и свежо време со повремен локален дожд.  Особено свежо ќе биде во ноќните и во утринските часови кога понекаде температурата ќе се спушти и под 10 степени.

Во Скопје и околината ќе биде значително посвежо и ветровито, со засилен северен ветер и со повремени врнежи од дожд, особено денес. Температурата наутро ќе се спушта до околу 15 степени, максималната пак ќе се искачи до околу 23 степени.

Со овој бран веќе чувствуваме дека есента полека но сигурно ни доаѓа.

Од друга страна пак, од денес попладне па се до петок, соседна Грција, особено централниот дел од државата ја очекува силно невреме и обилни врнежи кои ќе условат и големи поплави кои би можеле да бидат опасни по човечкиот живот. Локално се очекува воден талог дури повеќе од 200-300 литри. Затоа на нашите граѓани ги советуваме во никој случај да не патуваат во оваа наша соседна земја оваа седмица – вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Слични објави

Јелена Карлеуша ја нападна колешката Пријовиќ и „Ѕвездите на Гранд“: „Тие се треш, а јас одам напред!“

Еспресо

Астро прогноза за вторник, 26 септември

Еспресо

Европската комисија донесе забрана – американската Букинг и шведската е-Травели не може да се спојат, ќе рипнат цените во хотелите

еспресо

(Видео) Српската пејачка Душица Грабовиќ се лизна додека снимаше спот, за малку ќе завршеше во болница

еспресо

Ветеринарите водат битка да ја спасат повредената и изгладнета лавица пронајдена близу Суботица

еспресо

(Видео) Ѕвездата на Гранд Славица Ангелова ја испеа својата прва песна „Руже и крв“

еспресо
Се вчитува....