4.8 C
Скопје
07:21 - 27 февруари, 2024

Киев: Русите ја исклучија нуклеарната централна Запорожје од украинската мрежа

Русија ја исклучи нуклеарната централа Запорожје од украинската национална електрична мрежа, објави украинската агенција УНИАН, повикувајќи се на операторот Енергоатом.

Претходно, според Гардијан, беше наведно дека Русија подготвила детален план за исклучување на најголемата европска нуклеарна централа Запорожје од украинската електрична мрежа, а на ова прашање – според експерот Котин – се ризикува катастрофално откажување на нејзините системи за ладење.

Инаку, светските лидери повикаа на демилитаризација на локацијата Запорожје, откако во фабриката се појавија снимки од возила на руската армија и претходно ја предупредија Русија да не се исклучи од украинската мрежа за да се поврзе со руската, пренесува раињуз.

 

Слични објави

Астропрогноза за вторник, 27 февруари: Важни вести за Раковите, пари за Вагите

еспресо

Популарен рапер убиен во Амстердам: Го изрешетале на улица

еспресо

„Пукна тиквата“: Ана Николиќ е повторно сама, го остави дечкото

Еспресо

(Фото) Теодора Џехверовиќ продолжува да шокира: Се одлучи за нова тетоважа, а местото кое го одбрала е многу провокативно

Еспресо

(Фото) Семејна идила: Ќерката на Гоце Тодоровски го прослави роденденот со најблиските

Еспресо

(Фото) Лепа Брена наздравува со шампањ во Монте Карло: Пејачката се пофали со погледот од луксузното Монако

Еспресо
Се вчитува....