24.8 C
Скопје
13:27 - 13 август, 2022

Исфрлете го песокот од бубрезите за само три дена со семки од лубеница

Семките од лубеницата содржат диететски влакна, кои се неопходни за нормалното работење на дигестивниот систем, помагаат во случаите кога има појава на цревни паразити, како и во лекувањето болести поврзани со жолчното ќесе и одредени воспаленија во организмот.
Во семките од лубеница се концентрирани голем број здрави состојки. Тие изобилуваат со ликопен, кој освен во лубеницата го има и во овошје и зеленчук што содржат црвена боја, какви што се домати, малини, црвена зелка, цреши, црвен грејпфрут.
Исто така, во составот на семките од лубеницата ги има витамините Б5 и Б6, есенцијални аминокиселини, бакар, магнезиум, цинк…
Токму благодарение на нивниот уникатен состав, помагаат телото да се ослободи од наталожените токсини и многу помагаат во регенерацијата на бубрезите. Исто така, семките од лубеница го одржуваат здрав кардиоваскуларниот како и нервниот систем, го забрзуваат метаболизмот и го зајакнуваат имунитетот.

Чајот направен од семки од лубеница е исклучително добар диуретик и се препорачува редовно да го пијат пациентите што имаат одредени бубрежни заболувања, а најмногу оние што имаат песок или камења во бубрежните канали.

За да го подготвите чајот, следете го упатството:

Секогаш користете четири лажици семки од лубеница, ниту помалку ниту повеќе. Внимавајте тие да бидат свежи. Семките ставете го во блендер и ситно измиксирајте ги. Потоа ставете ги да се варат во два литра вода. Оставете ги да вријат околу 15 минути.

Ова количина чај треба внимателно да ја распоредите и да ја испиете во рок од два дена. Третиот ден треба да направите пауза.

Процесот на лекување може да трае неколку недели, но секогаш следејќи го правилото, два дена пиење на чајот, еден ден пауза. Најчесто по првиот циклус од три дена, наталожените ситни камчиња ќе бидат исфрлени.

Слични објави

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо

Неделен хороскоп (15 до 21 август): Одлична недела за Лавовите, добри вести за Биковите, голема среќа за Овните…

Еспресо
Се вчитува....