14.8 C
Скопје
02:37 - 28 септември, 2023

(Фото) Ева Лонгорија блесна во фустан на македонски дизајнер: Што знаеме за нашиот Тони Матичевски

Холивудската глумица Ева Лонгорија, најпозната по хит серијата Очајни домаќинки, блесна на настанот на добротворната организација „This is about humanity“ во Лос Анџелес облечена во креација на македонскиот дизајнер Тони Матичевски.

инстаграм

Ова не е прва соработка на Матичевски со Лонгорија. Актерката досега неколкупати се има појавено на различни свечености во неговите дизјанерски парчиња.

Но кој е Тони Матичевски?

Овој успешен моден креатор роден е во Мелбурн во македонско семејство. Студирал моден дизајн на Кралскиот институт за технологија во Мелбурн и дипломирал со висок просек. Родителите на Матичевски мигрирале во Австралија уште во времето кога Македонија сè уште беше дел од Југославија. Тој пораснал во Седон, внатрешно-западно предградие на Мелбурн. По дипломирањето, ја освои меѓународната награда на Фешн Груп, што резултираше со пласман со Дона Каран во Њујорк. Матичевски ја одби продолжената позиција во Дона Каран, сметајќи дека централата креативно истекува. Матичевски замина во Париз да работи две сезони во Черути.

Подоцна тој се вратил во Мелбурн во 1998 година за да лансира сопствена издавачка куќа.

Во 2002 година, Матичевски ја освои наградата за најдобар нов дизајнер на модниот фестивал во Мелбурн L’Oréal со својата дебитантска деми-котур колекција. Истата година тој имаше прелиминарно учество во пролетните и летните колекции на австралиската модна недела на Mercedes-Benz.

Во 2005 година тој се изедначи со Кит Вилоу за наградата за најдобар нов дизајнер Prix de Marie Claire.

Освен Лонгорија, креации на Матичевски досега облекле и Џенифер Лопез, Лили Колинс, Соланж Ноулс, Оливија Палермо, Ким Кардашијан, Хајди Клум и други познати личности.

 

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....