20.8 C
Скопје
04:05 - 30 јуни, 2022

Двор под винова лоза од 2.500 квадратни метри во село Пепелиште: Блазе ѝ на вредната Донка што и сопругот има златни раце!

Донка Николова е вработена во фабрика за автомобили ДММ, а нејзиниот сопруг е пензиор, па така времето го пополнува посветувајќи се на семејниот убав двор кој се наоѓа во село Пепелиште, Неготино. И двајцата се инаку, големи љубители на цвеќето и на природата. 

Пепелиште е вгнездено во лозарскиот регион Повардарие, покрај реката Вардар.

Дворот на семејството Николови располага со дури 2.500 метри квадратни од кои петстотини се под винова лоза.

– Имаме 90 дрва лешник, 70 дрва разновидни овошки, малини и две фолии со раноградинарски култури – ни објаснува Донка.

Од цвеќиња пак, најзастапени во дворот се трендафилите, во сите бои, како и петуниите.

– Дворот бара секојдневно одржување, но тоа е голема љубов на мојот сопруг – искрена е нашата соговорничка.

– Имаме и детско катче кое тој самиот го изработи за нашите внучиња – продолжува таа и советува „секој кој сака да има уреден двор мора да вложи многу труд, време, но најмногу голема љубов и внимание. Секое цвеќе е лесно за одржување кога се има желба и љубов“.

Инаку, Донка Николова е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

Уживајте во прекрасната фотогалерија.

Фото- приватна архива

(Фото сторија) Во Асамати, во дворот на Зурие Ајрулај: „Занимавањето со цвеќиња е храна за душата“

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо
Се вчитува....