20.8 C
Скопје
04:15 - 30 јуни, 2022

(Фото сторија) Во Асамати, во дворот на Зурие Ајрулај: „Занимавањето со цвеќиња е храна за душата“

Госпоѓа Зурие Ајрулај ни ги отвора вратите на нивниот семеен прекрасен двор кој се простира на дури 300 квадратни метри, а се наоѓа во убавата Преспа, покрај Преспанското езеро, во село Асамати.  

Зурие дневно посветува околу два часа на дворот, а  дополнително еден ден во неделата е посветена цел ден на дворот, од косење на тревата до чистење и одржавање. Фото-приватна архива

– Моментално ништо не работам, затоа имам повеќе слободно време да му се посветам на мојот двор, ни вели нашата домаќинка, која лично е одговорна за целиот двор, а секако, некогаш помага и сопругот и ќерките.

Дворот е наросен со најразновидни цвеќиња и растенија, а најмногу доминираат каранфилчињата, газениите и петунии.

Зурие дневно посветува околу два часа на дворот, а  дополнително еден ден во неделата е посветена цел ден на дворот, од косење на тревата до чистење и одржавање.

– Орхидејата е мое омилено цвеќе, за внатрешен простор, а надвор најмногу обожавам газенија – ни открива Зурие.

Стигнуваме до советот за оние кои допрва сакаа да почнат да се занимаваат со нега на цвеќе и растенија.

– Совет на сите кои сакаат да почнат со градинарство, нека почнат од цвеќињата кои се лесни за одгледување, а потоа постепено нека преминат и на потешки. Сите кои имаат желба да почнат со одгледување, нека почнат веднаш бидејќи занимавањето со цвеќиња е храна за душата, а исто и огромно задоволство кога ја гледам убавината на мојот двор.

Инаку, Зурие е членка на Фејсбук групата …ДВОРЧЕТО…, група која ви ја препорачуваме да си станете член и да се изнагледате преубави објави!

Уживајте во прекрасната фотогалерија.

Фото-приватна архива

(Фото) Цветен рај на 4 квадратни метри на охридскиот балкон на Соња Гега: „Цвеќињата се лек за душата“

Слични објави

Ева Лонгорија за абортусот во САД: „Ние жените нема да молчиме; требаше Обама да именува нови судии, а не Трамп“

Еспресо

„По разделбата со Џони Деп ги собирав деловите од својот живот, не се грижев за себе“, Винона Рајдер отворено за своите мрачни периоди од животот

Еспресо

Сузана Манчиќ прозборе за голите фотографии: Заработив повеќе од кој било во историјата на Плејбој

Еспресо

Од Летиција од Шпанија до Брижит Макрон, Џил Бајден и Елизабета Ѓоргиевска: Најдобрите модни изгледи на гала вечерта на самитот на НАТО

Еспресо

Портпаролот на Џони Деп: „Нема враќање во Пиратите од Карибите“, фановите се разочарани

Еспресо

Славчо Попоски најавува нестабилност со пороен дожд

Еспресо
Се вчитува....