20.8 C
Скопје
21:38 - 19 мај, 2024

„Ете пак…“: Никола Роквиќ доживеа трогателен момент по патот кон Грција

Пејачот Никола Роквиќ тргна пеш од Белград до Егина, патување долго 1.060 километри, каде ќе му се помоли на Свети Нектариј Егински.

Подвигот што се осмели Никола да го направи е да собере средства за набавка на опрема за дијагностицирање на рак на мозокот кај децата и за реновирање на детскиот онколошки оддел во болница.

Пејачот пристигна во Врање, а во еден момент му се придружи и група „Врањски маратонци“. Потоа, сам го продолжи патувањето, кога се изненадил и доживеал многу емотивен момент.

Имено, додека минувал покрај една куќа слушнал песна на својот покоен татко Маринко Роквиќ. Кратко потоа, додека поминувал покрај автомобил на патот, Никола слушнал уште една песна на својот татко. Роквиќ застанал да се поздравил со возачот и неговото семејство кои го воодушевиле.

„Ете, Маринко, пак…“, рекол Роквиќ.

„Да сте живи и здрави за нас“, кажале луѓето од авотмобилот.

Да потсетиме, Никола и неговата сопруга Бојана ја основаа фондацијата „Породица“ за да им помогнат на родителите и децата на кои им е потребна помош.

На аџилакот Роквиќ собира средства за набавка на опрема за дијагностицирање на рак на мозокот кај децата и за реновирање на детското онколошко одделение, за што им се потребни 200.000 евра.

Слични објави

Вељко Ражнатовиќ осуден за изјавата: „Бирајте што жените…“

еспресо

На победникот на Евровизија Немо му е одземен кристалниот микрофон: „Не знам каде е сега“

еспресо

На Цеца ѝ се слоши среде концерт: „Немав кислород“

еспресо

Ѕвездено време на хороскопските знаци: Ова се вашите судбоносни години од животот

еспресо

„Во еден момент темнината стана неподнослива“: Беjби Лазања се борел со депресија, еве како го нашол спасот

Еспресо

Сите сопруги на Јосип Броз Тито: Пред Јованка, се оженил за девојченце од Русија

еспресо
Се вчитува....