7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег! Еве кога доаѓаат првите значителни врнежи снег!

– Како што веќе кажавме, утре ќе имаме променливо облачно и релативно суво време, додека од петок и тоа под влијание на влажен воздушен бран ќе има повремени врнежи од дожд.

Поинтензивни врнежи ќе има особено во западните предели, додека на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег, вели нашиот метео прогнозер Славчо Попоски.

Според Попоски, од петок исто така ќе дува и умерен до засилен ветер од јужен и од југоисточен правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 13 степени, додека за време на викендот, и тоа поради јужното воздушно струење истите ќе бидат повисоки и ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 17 степени.

И во Скопскиот регион утре ќе се задржи променливо облачно и релативно суво време, додека од петок па за време на викендот ќе има услови за повремени врнежи од дожд. Од петок исто така ќе дува и умерен, повремено засилен ветер од јужен и од југоисточен правец. Максималните температури ќе се искачуваат во интервалот од 10 до 14 степени.

РАНА НЕОФИЦИЈАЛНА НАЈАВА:

Наскоро конечно планинските места, како и скијачките центри би можеле да добијат значителни врнежи од СНЕГ, и тоа на самиот крај од овој, и почетокот на следниот месец, поточно кажано следната седмица. Има можност снежната граница да се спушти и на помала надморска височина.

Слични објави

(ВИДЕО)ПОСЛЕДНИТЕ ЗБОРОВИ НА БАЛАШЕВИЌ: Ќерката Јелена проговори за прошталното писмо на Панонскиот морнар

Еспресо

СЛАВЧО ПОПОСКИ НАЈАВУВА: Снег и на пониските места, еве кога!

Ј.К.Д

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо
Се вчитува....