Заеви ја прележаа короната и стекнаа имунитет, премиерот остана негативен

Претседателот на владата на РСМ Зоран Заев, во синоќешното гостување во емисијата Топ Тема на ТВ Телма откри дека дел од членовите од неговото семејство веќе ја прележале короната и дека лично смета дека во земјава се создава колективен имунитет.

Заев кажа дека според информациите кои стигнале до него,  можно е да се создаде колективен имунитет во Македонија.

„Макар што, според мое лично мислење, ако дневно просечно заболуваат по 1.000 лица, има веројатно 10.000 што не знаат за заразата. Затоа веќе се тестира со тестовите за антитетла, IGM и IGG, за да видат колку е тоа отприлика распространето.Еве, половина од моето семејство ја помина короната. Двете деца ми беа позитивни, брат ми беше позитивен, братучедите, внуците… А другиот дел, од тие што е поминаа, меѓу кои сум и јас, јас не сум бил досега позитивен, половина од нив веќе имаат антитела “, рече Заев.

Во периодот од почетокот на пандемијата од коронавирус во Македонија во март годинава премиерот во неколку наврати се тестираше после контакти со заболени, но досега секогаш имаше негативен тест на корона.

Заев зборуваше и за тоа дека е платен авансот за 833 илјади вакцини кои ќе бидат набавени преку Ковакс системот, а обезбедена е и гаранцијата за останатиот дел од парите што треба да се платат по пристигнувањето на вакцините.

Слични објави

„Само мртов комуњара е добар комуњара“!?

Слободен Печат

Дамите лудуваат по новиот Шварценегер: Синот на Арлонд е новиот миленик на женската публика

Еспресо

Поплавата во Велес остави пустош: Во Превалец урнати куќи, оштетени улици и затната канализација

Слободен Печат

Карпош раззеленува со 450 нови садници

Слободен Печат

Големи пожари беснеат во Калифорнија, евакуирани илјадници луѓе

Слободен Печат

Нема самба во февруари под притисок на ковид-19: Карневалот во Рио се поместува за јули 2021 година

Еспресо

Остави Коментар

четири − четири =

Слични објави

Димовски за 27 април: Да не бевме во судница, ќе се смеевме

Слободен Печат

Хороскоп за 21 ноември, сабота – Позитивни промени во љубовта, внимавајте со кого соработувате не се сите искрени со вас!

Еспресо

Течат роковите за нова влада, партиите преговараат, но не соопштуваат детали

Слободен Печат

Доналд Трамп го објасни помилувањето на Лил Вејн и Кодак Блек

Еспресо

Самоубиствa поради коронавирусот и поплаки од членови на семејството во првиот месец од пандемијата

ПСИХИЈАТРИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ: После секоја криза, следи криза на ментални болести