Во спортските обложувалници по 18 часот нема се послужуваат пијалоци

Асоцијацијата на спортски обложувалници соопшти дека откако Владата ги усвои препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе новите мерки за заштита од Ковид-19 со кои, меѓу другото, се скрати работното време на угостителските објекти до 18 часот, согласно истите, ниту спортските обложувалници нема да нудат угостителски услуги по 18 часот.

– Во спортските обложувалници на нашите членки, почнувајќи од денеска по 18 часот нема да работат шанковите и нема да се послужуваат пијалоци. Ова е во согласност со новите мерки на Владата за заштита од ширење на вирусот Ковид-19, кои ние како Асоцијација во целост ќе ги почитуваме, истакнуваат од АСОМ и додаваат дека спортските обложувалници доследно се придржуваат до протоколите за работа и сите мерки кои досега ги донесе Владата во насока на превенција и заштита на здравјето на граѓаните.

Дополнително, АСОМ информира дека сите објекти на спортските обложувалници кои се членки на асоцијацијата, на 31 декември ќе работат до 19 часот.

Како и досега, Асоцијацијата на спортски обложувалници апелира на одговорност и максимално почитување на мерките за лична заштита од страна на играчите и придржување кон протоколот по кој работат спортските обложувалници. АСОМ е формирана 2013 година, а членки на асоцијацијата се: Моцарт, Спорт Лајф, Златна Копачка, Евротип и Марбет. Повеќе информации за Асоцијација на спортcки обложувалници на Македонија се достапни на веб страницата www.asom.org.mk , стои во соопштението.

Слични објави

ИНИЦИЈАТИВА НА ОПШТИНА КАРПОШ: Теренски патроли ги инфромираат граѓаните за мерките за заштита од ковид-19 (ВИДЕО)

Слободен Печат

Париски „Ла Кроа”: Зоран Заев ја врати Северна Македонија во европското јато

Слободен Печат

Ќерката на Здравко Чолиќ на Инстаграм се фали со дизајнерска торбичка од 4500 евра (ФОТО)

Еспресо

Дневен хороскоп за 9 декември: Љубов, здравје и работа!

Васко Спасоски

Оние што не можат да извадат пасош може да го тужат МВР

Слободен Печат

Бугарско-македонската старлета Драгана Спасовска има порака до македонските власти! (ВИДЕО)

Остави Коментар

1 × три =

Слични објави

Во Македонија, в.д. директори шефуваат и по 10 години

Слободен Печат

ФОТО | Кеба објави „испотено“ селфи со драматичен опис: „За прв пат почувствував земјотрес во сауна“

Еспресо

Уште три дена може да се купува со домашната платежна картичка

Слободен Печат

Интервју Благој Бочварски: Текстилниот кластер во Штип се става под контрола (ВИДЕО)

Јелена Карлеуша во жолто мини-бикини: Само што не ѝ испаднаа градите! (ВИДЕО)

Еспресо

Ќе ни дозволат ли Грците да летуваме кај нив?