Филипче: Ковид-19 го достигна пикот пред една недела, бројот на активни случаи се стабилизира

Од анализите на бројките и трендовите може да се забележи дека епидемијата со Ковид-19 го достигна пикот пред една недела и од тогаш бројките се стабилизирани, се на ниво на едно плато и тоа ни укажува дека R0 факторот на преносливот е 1. Позитивно е што бројот на активни случаи се стабилизира, нешто што исто така се регистрира и во Европа, истакна денеска на прес-конференција министерот за здравство Венко Филипче.

Тој апелираше граѓаните да разберат дека во оваа состојба вирусот сигурно ќе опстане и практично е многу широко распространет.

– За секој еден од нас е ризик, мерките мора да се почитуваат. Очигледно е дека даваат резултати. Го немаме веќе оној нагл пораст на број на пациенти, ниту огромниот притисок кон болниците како што беше пред неколку недели. Тој притисок се уште постои, но не со таков интензитет, потенцира Филипче.

Посочи дека позитивни се вестите кои доаѓаат во однос на вакцините.

– Веќе има вакцини кои се во завршните фази. Очекуваме ковакс системот да профункционира кога ќе почне да ги даваат. Во координација сме во однос на системот на чување и дистрибуирање. Тоа е одлична вест која следната година веројатно ќе ја смени целокупната слика за пандемијата во светот и во таа насока ќе може да очекуваме и стабилизација, додаде Филипче.

Слични објави

Експерт: Крај на пандемијата во јуни ако сите земји преземат мерки

Пет теории на заговор за коронавирусот кои се шират по интернетот: Кина сакала да го користи коронавирусот како биолошко оружје против САД

Хрватска: Шест тестови за коронавирусот се негативни, пет нови сомнителни случаи во Риека

Слободен Печат

Д-р Караџовски: Не е тајна, бев официр – лично сум секогаш за построги мерки, кој го загрозува нашето здравје да одговара!

Слободен Печат

Функциите како на сточен пазар, Собранието дотогаш блокирано?

Слободен Печат

Младите возачи брзо забораваат на главните сообраќајни правила

Слободен Печат

Остави Коментар

четири + 3 =

Слични објави

Дали Илон Маск стана вториот најбогат човек во светот и го надмина Бил Гејтс?

Еспресо

ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе од Собрание?

Слободен Печат

Заев најави ревизија на пет проценти на судските предмети: Кој ќе го прави изборот?

Слободен Печат

За кафеани протокол има, за училишта нема

Слободен Печат

Голем пожар се шири низ Калифорнија, над 2000 пожарникари се борат со огнената стихија (ВИДЕО)

Слободен Печат

ИНТЕРВЈУ Тито Петковски: Коалицијата „Можеме“ е доказ дека можеме граѓански, наместо етнички и националистички

MacedonianAlbanianBulgarianSerbian