5.8 C
Скопје
23:01 - 6 декември, 2023

Кувајт нема да го гледа „Барби“, пред да го забрани овој и уште еден филм, барале бришење на некои сцени

Кувајт го забрани прикажувањето во своите кино-сали на светскиот филмски хит „Barbie“ поради „навреда на јавниот морал“, објавија во четвртокот кувајтските власти.

Последните месеци неколку американски филмски хитови лоши минаа во земјите на Блискиот исток поради истакнување на хомосексуални и трансродови лица.

„Прикажувањето на филмивте ‘Barbie’ и ‘Talk To Me’ е забрането“, изјавил претседателот на комисијата за кинематографска цензура Лафи Субајиеј, пренесува државната новинска агенција Kuna.

Објаснил дека кувајтските власти може да забранат сѐ што претставува повреда на јавниот морал, јавнио ред и традициите со воведување на туѓу идеи во општеството.

„Пред носењето на одлуката, властите барале бришње на некои соблазнителни и непристојни сцени кои поттикнуват на неприфатливо однесување“, изјавил Субајиеј, без да прецизира за што точно станува збор.

Либанскиот министер за култура во средата изјави дека побарал забрана за „Barbie“, оценувајќи дека ја промовира хомосексуалноста, во контекстот на јакнењето на анти-ЛГБТИ реториката во една од најлибералните блискоисточни земји.

Главниот кувајтски дистрибутер во понеделникот објави дека властите го забраниле прикажувањето на австралискиот хорор „Talk To Me“ во кој глуми трансродовиот актер Зои Тирејкс кој себеси се идентификува како „небинарен“, но кој експлицитно не го споменува движењето за правата на ЛГБТ+ заедница.

Слични објави

(Видео) Вики Миљковиќ ја накити елката, за новогодишни декорации дала 2.500 евра: Вистинска домаќинка во влечки

Еспресо

(Фото + видео) Погледнете во каков луксуз ужива Новак Ѓоковиќ: Ова се сите негови куќи и вили

Еспресо

Бомба на Пирс Морган: Кралот Чарлс и принцезата Кејт обвинети за расизам кон бебето на Хари и Меган

Еспресо

(Видео) Повреденото куче на Јелена Карлеуша прооде: Му ги отсекле шепите, а таа му даде втор живот

Еспресо

Милан Мариќ со потресни зборови се прости од Лаушевиќ: „Никогаш не сум пишувал вакво нешто, тешко ми е…“

Еспресо

Брена ја отвори душата за нејзината снаа: „Ја покривав уморната Александра со ќебе и ја слушав нејзината тешка животна приказна“

Еспресо
Се вчитува....