13.8 C
Скопје
03:55 - 28 септември, 2023

Вучиќ: Глупост е дека на Моладавија ѝ пречи како Бреговиќ ја пее „Калашников“

Не верувам дека е можно една земја да реагира на таков начин. Верувам дека ќе имаме можност да разговараме за ова со нашите молдавски пријатели и да решаваме такви работи во иднина, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во Атина на прашањето за забрана за влез на музичарот Горан Бреговиќ и членовите на неговиот бенд во Молдавија, каде што требаше да имаат концерт.

На Бреговиќ му беше забранет влезот поради, како што соопштија молдавските власти, неговите проруски ставови и поддршката за руската анексија на Крим.

Вучиќ рече дека немал можност на оваа тема да разговара со претседателката на Молдавија, Маја Санду, која е на самитот во Атина со него и со други лидери на земјите од Западен Балкан и Украина.

„Кога видов дека на некого во молдавската јавност му пречи Бреговиќ како ја пее песната „Калашников“, тогаш застануваш и се прашуваш што е ова луѓе? Како да слушам некои луѓе во Белград. Тогаш разбираш дека се такви глупости што доаѓаат од социјалната мрежа“, рече Вучиќ.

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....