8.8 C
Скопје
22:19 - 29 март, 2023

Тематска осмомартовска дискусија: Женската борба вон границите на неолиберализмот

Здружението „Социјалистичка зора“ организира дискусија по повод утрешниот меѓународен ден на жената.

Темата е „Женската борба вон границите на неолиберализмот“, а главното прашање кое говорниците си го поставуаат е „Дали е возможно заедничко дејствување на жените во класно поделено општество?“

На оваа тематска осмомартовска дискусија, во Социјален центар „Дуња“ ќе се зборува за различните идеолошки предизвици кои се однесуваат на женското прашање, со особено внимание кон марксистичкиот пристап.

Говорници на дискусијата ќе бидат:
– Симона Наумоска, членка на Социјалистичка зора
– Никола Шиндре, поддржувач на Социјален центар „Дуња“, еко квир комунист
– Џејлан Велиу, членка на Социјалистичка зора

Настанот ќе започне во 19 часот.

 

Слични објави

(Фото) Папата Франциск итно пренесен во болница, откажани се сите состаноци

Еспресо

И Фута Радуловиќ е дел од тимот во филмот за легендата Џеј Рамадановски

Еспресо

Илон Маск и група научници бараат шестмесечен прекин на обуките за вештачка интелигенција – можни се злоупотреби

Еспресо

Попоски најавува убави сончеви денови, еве кои

Еспресо

Месечен хороскоп за април: Љубов за Близнаците, убави можности за Девиците, голема победа за Овните…

Еспресо

Кралскиот биограф Том Бауер: „Чарлс Трети е парализиран од страв“ од Хари и Меган

Еспресо
Се вчитува....