-3.2 C
Скопје
00:10 - 9 февруари, 2023

Скандал во Бакингемската палата – кумата на принцот Вилијам поднесе оставка поради расизам

Лице од круговите на британската монархија поднесе оставка откако упорно испрашуваше црна жена, феминистичка активистка, за нејзиното потекло на прием организиран од сопругата на кралицата Камила во Бакингемската палата, соопштено е денеска.

Нгози Фулани, директорка на „Систах Спејс“, која ги поддржува жртвите на семејно насилство, напиша на „Твитер“ дека припадничка на службите кои работат за кралската монархија упорно ја прашувала „од каде е“, на приемот во вторникот во кралската палата

Би-би-си јавува дека станува збор за леди Сузан Хуси, кума на принцот Вилијам и личност блиска до покојната кралица Елизабета Втора. Во соопштението на Бакингемската палата се вели дека инцидентот го сфаќаат исклучително сериозно.

„Се слушнаа неприфатливи и непријатни коментари“, соопшти палатата.

„Лицето за кое станува збор искрено се извини за предизвиканата болка и веднаш ја напушти својата почесна функција“.

Настанот организиран од кралицата сопругата Камила беше посветен на борбата против насилството врз жените.

Во објава на „Твитер“, Нгози Фулани напиша дека десет минути по пристигнувањето ја повикала жена која се именувала како „Лејди С.Х.“ Поттргнала перче од нејзината коса за да може да ѝ го види името на значката.

Додаде дека откако кажала дека дошла во име на нејзиното здружение со седиште во Лондон, соговорничката ја прашала: „А од каде сте, од Африка? и продолжила да ја испрашува кога Фулани рекла дека е британска државјанка.

„Но, од каде сте вие ​​всушност? Од каде сте вашите?“, инсистирала таа.

Фулани рече дека не знаела што да одговори:

„Не можев ништо да ѝ кажам на кралицата сопруга, тоа беше шок за мене, како и за другите две жени (кои беа со мене). Останавме вчудовидени и без зборови“.

Претходно, принцот Хари – помладиот син на кралот Чарлс III. и неговата сопруга Меган, минатата година го обвинија британското кралско семејство за расизам затоа што еден од членовите прашувал каква боја ќе биде нивниот син Арчи што наскоро ќе се роди.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....