-3.2 C
Скопје
23:50 - 8 февруари, 2023

Фронтменот на „Флитвуд Мек“, Кристин Мекви, почина на 79 години: „најдобриот музичар во бендот и најдобра пријателка во животот“

Пејачката и текстописец на Fleetwood Mac, Кристин Мекви, почина на 79-годишна возраст, пренесува порталот TMZ, повикувајќи се на изјава од семејството на уметницата.

„Почина мирно во болница утрово, среда, 30 ноември 2022 година, по кратко боледување“, се вели во соопштението.

Роднините на пејачката забележале дека таа починала опкружена со најблиските и побарале да се почитува приватноста на семејството „во ова крајно болно време“, како и „чувајте го споменот за неа во вашето срце и запомните го животот на една неверојатна личност и почитувана музичарка која сите ја сакаа“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fleetwood Mac (@fleetwooddmac)

Набргу по објавувањето на нејзината смрт, Флитвуд Мек објавија изјава во која членовите на бендот ја нарекуваат „една, посебна и неизмерно талентирана“, како и „најдобриот музичар што може да биде во бендот и најдобра пријателка во животот“. .

Мекви е родена на 12 јули 1943 година во Бирмингем. Во 1970 година, таа стана членка на Флитвуд Мек, како и сопруга на басистот Џон Мекви. Таа напиша и изведе значајни песни со бендот.

Во 1998 година, Мекви беше примена во Рокенрол Куќата на славните како дел од Флитвуд Мек.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Fleetwood Mac (@fleetwooddmac)

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....