-3.2 C
Скопје
00:14 - 9 февруари, 2023

Кој е Хаким Џефрис: За првпат Афроамериканец е лидер на демократите, поранешен адвокат со страст за рап и хип хоп чии стихови цитира и на неговите митинзи

Зеленото светло пристигна, очекувано, едногласно, без ривали и изненадувања. Длабока промена во партијата, особено на имиџот, која има за цел (исто така) да го убеди прогресивното гласачко тело да ја врати довербата на следните претседателски избори, во 2024 година. Новиот лидер на демократите, по дваесетте години на Ненси Пелоси, е прв Афроамериканец: Хаким Џефрис, 52-годишен поранешен адвокат со страст за рап и хип хоп чии стихови обично ги цитира за време на неговите митинзи.

Роден во Бруклин, а влезе во Конгресот во 2012 година, Џефрис веднаш се истакна по својот остар, но никогаш непромислен стил.

Харизматичен политичар кој „знае да го чека вистинскиот момент“, како што го опиша лидерот за граѓански права Ал Шарптон, кој го запознал како млад пратеник пред дваесет години. „Тој секогаш оставаше впечаток дека е предодреден за големи нешта, но без брзање. Запознав многу амбициозни луѓе, подготвени да направат се за да стигнам до таму. Хаким не е еден од нив“.

Џефрис беше едногласно избран за лидер на демократите во Домот, но на крајното лево крило на партијата има и такви кои го сметаат за премногу умерен и близок до големите корпорации и Волстрит. И веројатно токму тајната на политичкиот подем на Џефрис е во неговата способност да се движи помеѓу полибералните струи и естаблишментот.

Во интервју дадено минатата година, тој се опиша себеси како „прогресивен црн демократ, загрижен за расната, економската и социјалната неправда, кој никогаш нема да му се поклони на крајно левиот социјализам“.

Кога ја најави својата трка за лидерство во Домот, вети поголема посветеност во борбата против инфлацијата, во битката за репродуктивните права, во одбрана на демократијата. Тој, исто така, инсистираше на важноста од „добредојде на новите Американци, промовирање на еднаквоста на сите пред законот и подобрување на безбедноста на градовите низ САД“.

Оженет со Кенисандра, татко на два сина, новиот лидер на демократите е претставник на генерацијата X, која го презема жезолот. Во следните месеци ќе треба да се види дали тој ќе може да го одржи новооткриеното единство во партијата и да ги менаџира разликите со републиканците.

Во минатото тој беше во првите редови против Доналд Трамп, а во познатиот говор во Сенатот во 2020 година, барајќи негов импичмент, тој дури цитираше фраза на еден од неговите омилени рапери, Notorious B.I.G. „А ако не знаеш, сега знаеш“.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....