10.8 C
Скопје
10:48 - 10 декември, 2022

Што (не) треба да правите на денот на Светите апостоли Ераст, Родион, Кварт, Сосипатар и Терциј

Православните на овој ден се сеќаваат на апостолите од седумдесетте, Ераст и Родион. Луѓето го нарекоа 23 ноември Родион мразокршач и веруваа дека мажите на 23-ти ноември никогаш не треба да одат на риболов. „Ќе дојде Родион – ќе го земе селанецот во целост“, рекоа пра-прабабите, плашејќи се дека рибарот може да падне низ мразот и да се удави.

На 23 ноември, припадничките на понежниот пол не треба да изложуваат шамиче или други наметки на ветрот (на пример, да закачите марама или капа надвор за да се исуши по перењето). Нашите предци предупредија: ако ги изгубите добрите мисли, ќе ги добиете лошите.

Во принцип, на овој ден е лесно да се направи грешка при изборот, особено судбоносна. Според популарните народни верувања, на 23 ноември мрачните сили се „забавуваат“ со човечкиот ум и можат да го заматат.

Ова е делумно зошто не треба да пиете алкохол на 23 ноември – за да не им „помогнете“ на злите духови во нивните мрачни планови. Дури и мала количина на алкохол може да игра фатална улога.

Не треба да облекувате светла облека на 23 ноември, во спротивно можете да станете предмет на потсмев. Предците биле сигурни во ова и советуваа да носат пригушени бои како сива, сина, темно жолта, кафена… на овој ден.

Оваа среда, подобро е да не излегувате од дома долго време – можете да „го изгубите патот до дома“ (да се изгубите или да наидете на големи проблеми на патот). Точно, но зборуваме само за неактивен цели – работните обврски не спаѓаат под оваа народна забрана.

Слични објави

Што да (не) правите на денот на св. мч. Јакoв Пeрсијанeц: „Сите молитви денес ќе бидат одговорени“

Еспресо

По што беше познат Рони Тарнер, синот на Тина Тарнер: „Овој пат дадов сè од себе. Не можев да те спасам…“

Еспресо

Путин разочаран од зборовите на Меркел за договорите од Минск: „Кому да веруваме? Довербата на Западот е доведена на нула“

Еспресо

Потпретседателката на Европскиот парламент Ева Каили е приведена во Белгија за случај на корупција: Наводи за примање мито за СП во Катар

Еспресо

„Не ја искривувајте сликата“: По документарецот се огласи портпаролката на Хари и Меган

Еспресо

Астро прогноза за сабота, 10 декември

Еспресо
Се вчитува....