-3.2 C
Скопје
00:41 - 9 февруари, 2023

Што да (не) правите на денот на св. мч. Јакoв Пeрсијанeц: „Сите молитви денес ќе бидат одговорени“

Православните на овој ден се сеќаваат на св. мч. Јакoв Пeрсијанeц, кој принeсoл жртва на идoлитe на кoи и царoт им сe пoклoнувал, но подоцна се пoкајал и прeд царoт смeлo ја испoвeдал свoјата вeра вo Христа. На тоа царот се разлутил и гo oсудил на смрт, нo така да му сe сeчe дeл пo дeл oд тeлoтo сè дoдeка нe издивнe. Џeлатитe цeлoснo ја испoлнилe oваа запoвeд на свoјoт цар. При сeкoe сeчeњe на по едно делче од телото, а главата ја оставиле последна, мачeникoт oддавал благoдарнoст кoн Бoга. Oд нeгoвитe рани излeгувал благoпријатeн мирис какo oд кипарис. Така Јаков гo пoкајал свoјoт грeв и сo душата сe прeтставил прeд Христа свoјoт Бoг вo нeбeснoтo царствo.

Но денес се слави празник и во чест на иконата на Пресвета Богородица, наречен „Знак“. На неа Богородица ги крева рацете во посредничка молитва, а на нејзините гради е ликот на малиот Исус Христос.

Затоа народот верувал дека на 10 декември, сите молитви ќе бидат одговорени. Затоа, на овој ден, пцуењето, кавгите, нечистиот јазик и другите манифестации на негативност се строго забранети.

Пра-пра-бабите верувале дека на овој ден е невозможно не само да се работи дома (везење, шиење, плетење) и да се исчисти куќата (како и на секој друг голем црковен празник), туку и да се занимаваат со машки занает. На пример, риболов.

Исто така, претставниците на посилниот пол не треба физички да се оптоваруваат на овој ден, во спротивно може да го изгубат здравјето. А тој што пие алкохол на 10 декември ќе го изгуби разумот. Предците биле убедени во тоа.

Според легендата, оние кои ќе покажат неблагодарност на 10 декември наскоро ќе се соочат со такви тешкотии што ќе биде невозможно да се решат сами. Но, нема да имаат ни никаква помош од страна.

На 10 декември не треба да се ракува со остри предмети, народот верувал: ако не послушаш, зимските култури ќе изумрат.

Слични објави

(Фото) Нашата Тијана Петреска се враќа со титула од светскиот избор за најубава студентка

Еспресо

(Фото) Мадона во нејзин стил се пресмета со зајадливите коментари – „Поклонете се кучки“

Еспресо

(Фото) Тажното писмо на Бланко со кое се извинува за скандалот на Сан Ремо: „Ве оставив во солзи како мајка ми, ме видовте кревок како дете…“

Еспресо

(Видео) Полуден пејач направи ‘ршум на Сан Ремо, ја шокираше публиката, го испратија со свирежи

Еспресо

Ѕвезите ќе им помогнат: Два хороскопски знаци многу брзо ќе ги исполнат соништата

Еспресо

Славчо Попоски: Грч студени утра, висок воздушен притисок, а еве кога ќе има мал пораст на температурите

Еспресо
Се вчитува....