24.8 C
Скопје
16:36 - 3 октомври, 2023

Принцот Хари отворено за работата од соништата што му ја забранил татко му: Занает за „обични луѓе“

Иако принцот Хари има многу светли достигнувања во кариерата, делумно благодарение на неговите десет години минати во британската армија, тој призна дека навистина сакал да работи во ски-центар и да готви фонду на штанд. За тоа пишува магазинот Hello.

Во своите искрени мемоари, насловени Резерва, таткото на две деца искрено зборуваше за своите идни амбиции по дипломирањето на Итон.

Според пишувањата, синот на тогашниот принц Чарлс сериозно сакал да работи во ски-центарот Лех ам Арлберг на австриските Алпи.

Оваа желба била поврзана со сентиментални спомени, бидејќи токму таму принцот Хари често одмарал со неговата мајка принцезата Дијана и неговиот брат.

„Сакав да работам во колибата за фонду во центарот на градот, која мајка ми толку многу ја сакаше.“, рече војводата.

Според Хари, неговиот татко принцот Чарлс бил особено груб кога разговарале еден на еден за желбата на Хари да работи како инструктор за скијање.

Принцовите Хари и Вилијам научиле да скијаат на млада возраст.

„Идејата да станам инструктор за скијање ме обзеде. Татко ми повторно се изнервира. Му реков дека можам да работам и како водич за сафари“, според Хари, неговиот татко наводно одговорил: „Не, драго момче, не може“.

Инаку, кралските браќа принцот Вилијам и принцот Хари ја прекинаа семејната традиција со посетувањето на училиштето Итон во Виндзор. Принцот од Велс има завршено 12 GCSE и три А-нивоа во географија (А), историја на уметност (А) и биологија (C).

Во меѓувреме, принцот Хари поминал 11 GCSE и две А-нивоа во уметност и во географија. Откако го напуштил Етон во 2003 година, принц Хари патувал една година пред да се приклучи на армијата како капетан и направи две патувања во Авганистан.

Војводата го посети Сендхерст пред да се приклучи на војската. Иако Хари оттогаш рече дека „никогаш не жали за својата одлука да го прескокне универзитетот“, тој инсистираше на важноста на образованието.

Во разговор со Малала Јусафзаи, тој рече: „Исклучително сум благодарен за образованието што имав среќа да го стекнам. Во тоа време, се разбира, не бев толку благодарен, но гледајќи наназад, многу сум среќен што имав таква неверојатна можност“.

И покрај исклучително разновидната кариера, принцот Хари е особено благодарен за времето поминато во војската.

Слични објави

(Фото) Легендарното селфи на поранешната финска премиерка и Ана Винтур го крена модниот свет на нозе!

Еспресо

Хрватите повторно бараат забрана за концерт на Аца Лукас: Каква порака ќе испрати зависник и насилник?

Еспресо

Жерар Депардје за обвинувањата за силување: Никогаш, никогаш не сум малтретирал жена

Еспресо

(Фото) Преубавата Ноелија Војгт стана Мис на САД 2023: Американка со венецуелско потекло

Еспресо

Еве што се случувало пред сообраќајката на Аца Лукас: „Беше исклучително добро расположен“

Еспресо

Џоди Тарнер-Смит поднесе барање за развод од Џошуа Џексон: Голема љубов, а причината за разделба непозната

Еспресо
Се вчитува....