13.8 C
Скопје
19:10 - 3 март, 2024

После Карлеуша, и други музичари „удрија“ по Цеца: „Не ни дала ни динар!“

Цеца Ражнатовиќ добива обвинувања од сите страни.

Според српски Курир, Цеца Ражнатовиќ се уште се суди со Александар Милиќ Мили во врска со сопственоста на фонограми. Освен што е обвинета од Јелена Карлеуша дека го убедувала Фута да го укине нејзиниот Јутјуб канал, Цеца Ражнатовиќ се соочува и со обвинувања од нејзините поранешни соработници, текстописецот Љиљана Јорговановиќ, како и од ќерката на Добривој Доца Иванковиќ, кој ѝ помогнал на фолк дивата на самиот почеток. на нејзината кариера.

И Љиљана Јорговановиќ и Ксенија Иванковиќ, ќерката на Доца, тврдат дека Цеца не сакала да го реши проблемот по мирен пат, па биле принудени преку суд да ги бараат парите од заработката што Ражнатовиќ ја заработила на Јутјуб.

Ќерката на Доца Иванковиќ проговори за судскиот спор со фолк дивата.

– Нашите обиди за решавање на овој проблем траат веќе две години. Јас и мојата полусестра Лидија не ни знаевме дека имаме право да добиваме пари од прегледи на Јутјуб додека не дознавме за тоа од луѓе од компанијата „Конект нетворк“ – вели Ксенија.

– Цеца ја познавам од моите единаесет години, кога татко ми ја донесе кај нас дома. Тој ја гледаше како свое дете. На почетокот на кариерата и помагал во се, а за песните што и ги пишувал никогаш не земал ни динар. Има многу сведоци за ова што го кажувам. Од 1993 година Цеца никогаш повеќе не ни се јави – вели ќерката на покојниот композитор. Таа нагласува дека во последно време не се обидела да стапи во контакт со Ражнатовиќ, пренеува српски Свет.

– Тоа им го оставивме на нашите претставници, но како што ни рекоа, целосно сме игнорирани од Цеца и нејзиниот тим. Да разјасниме, не спорам дека е голема ѕвезда и дека заслужува да заработува од прегледи на песни на Јутјуб. Но, само затоа што е голема ѕвезда, штета е што не ни го плаќа нашиот дел од парите што ни припаѓаат како наследници на Добривој Иванковиќ, и на тој начин да се брука. Во прашање се илјадници евра. Навистина не можам да разберам дека некој што има толку пари се однесува така, тоа е дно – заклучила Ксенија Иванковиќ за српски Курир.

И текстописецот Љиљана Јорговановиќ тврди дека Цеца, поточно „Цеца мјузик“ и должи пари.

– Работев на албумите на Светлана Ражнатовиќ од 2000 до 2016 година и сум коавтор на голем број нејзини песни. Никогаш не сум потпишала никаков договор или договор тие песни да бидат објавени на Јутјуб каналот на Светлана Ражнатовиќ и објавени на дигиталната дистрибуција на „Цеца мјузик“. Сите мои авторски дела беа објавени на тој канал и на дигитална дистрибуција без моја дозвола, од која не заработив ниту еден динар, а тоа што го добивам од Сокој годишно не вреди ни за пристојна вечера. И покрај тоа, верувам дека се може да се реши на цивилизиран и фер начин – изјави таа.

Цеца може да заврши во затвор: Пејачката вмешана во затворањето на јутјуб каналот на Карлеуша

Слични објави

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо

Достоинствено: Како Бресквица го прифати поразот на Беовизија

еспресо
Се вчитува....