4.8 C
Скопје
03:43 - 21 април, 2024

Пејачот на групата „Green Day“ се откажува од американско државјанство? Ја навредувал власта и Врховниот суд

Пејачот на групата „Green Day“ Били Џо Армстронг изјави дека ќе се откаже од американското државјанство и ќе се пресели во Англија бидејќи е многу вознемирен затоа што Врховниот суд ја поништил пресудата со која се легализираше правото на абортус пред 50 години низ целата земја.

Пејачот ја прокоментира својата одлука пред публиката на концертот во Лондон во петокот: „Америко, се откажувам од моето државјанство. Еб..о доаѓам овде“, изјави Армстронг.

„Има премногу глупости во светот за да се вратиме на тој мизерен изговор за државата. Не се шегувам. Ќе видите многу од мене во наредните денови“, додаде тој.

Армстронг продолжил да ја прозива Америка на настапот на групата во Хадерсфилд, Англија, следниот ден, пренесува „Дејли мејл“. Тој ги нарекол судиите „глупави кучки“ и рекол: „Е.и се Врховен суду на Америка“.

50-годишниот Армстронг е фронтмен на групата од 1987 година. Тој е меѓу бројните либерални познати личности кои изразија гнев поради одлуката на Врховниот суд да го отфрли случајот на Ро против Вејд. Пресудата ефикасно стави крај на признавањето на уставното право на абортус и им даде на поединечните држави овластување да ја дозволат, ограничат или забранат оваа практика целосно.

Слични објави

„Ајде веќе!“: Харис ѝ се дерел на Мелина пред сите, не сакал да дава изјави за медиумите

Еспресо

Единаесет милиони прегледи за 11 часа: Тејлор Свифт на најубав начин му оддаде почит на легендарниот филм, овој детаљ ги воодушеви сите

еспресо

Цеца Ражнатовиќ откри кога Анастасија и Немања ќе се венчаат: Еве ги деталите за свадбата на деценијата

еспресо

(Фото) Вака пред смртта Бојана Јанковиќ зборувала за поранешниот сопруг: Мојата крв…

Еспресо

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо
Се вчитува....