36.8 C
Скопје
19:27 - 15 јули, 2024

Откриен незгоден ефект од скапиот лек за слабеење Оземпик: „Ниедна ѕвезда не сака да зборува за тоа“

Познатите личности плаќаат висока цена за брзото слабеење со помош на Оземпик, но не секој е подготвен да зборува за своето искуство.

Лековите Ozempic и Wegovy кои се наменети пред се за дијабетес, но кои од неодамна активно ги користат ѕвездите од А-листата за брзо слабеење, се добро познати по нивниот ефект – благодарение на нив познатите личности како Опра Винфри, Кристина Агилера, Шерон Озборн и многу други го изгубија вишокот килограми и се претворија во витки и фит убавици. Сепак, овие лекови имаат несакан ефект за кој на повеќето ѕвезди им е многу непријатно да зборуваат, пишува Daily Mail Australia.

Според изворот, познатите личности страдаат од „стомачни симптоми“, вклучително и губење на контролата на дебелото црево. Неодамна, инцидент поврзан со Оземпик се случи во Хемптонс, каде што богатото и познато јато се собраа во пресрет на четврти јули. Неименуван гостин за кој се шпекулираше дека престојувал во домот на Гвинет Палтроу, страдал од „катастрофална“ дијареа, па бил принуден да се врати во Њујорк.

Дијареата предизвикана од Оземпик станува многу жешка тема меѓу корисниците на лекот.  Изворот не сугерира дека Палтроу користела Ozempic или сличен лек, но има гласини дека гостинка во нејзиниот дом можеби доживеала несакани ефекти за време на нејзиниот престој.

Познати личности кои признале дека користеле лекови за слабеење како што е Оземпик се Илон Маск, Челзи Хендлер и Роби Вилијамс. Во јуни 2023 година, комичарката Ејми Шумер призна дека го земала една година, но престанала да го зема поради несакани ефекти.

„Јас бев една од оние луѓе кои се чувствуваа толку лошо“, рече таа.

Лековите за слабеење делуваат на тој начин што го имитираат GLP-1, хормон произведен природно во телото кој помага да се забави минувањето на храната низ стомакот, правејќи ги луѓето да се чувствуваат сити.

Исто така, ја менува регулацијата на апетитот во мозокот, така што корисниците се чувствуваат сити и покрај тоа што јадат помалку и не копнеат за вкусна храна.

Клиничките испитувања покажуваат дека, според информациите за препишување на лекот, 30% од пациентите кои земале Wegovy имале дијареа, во споредба со 16% кои земале плацебо.

Според упатствата на пакувањето, вообичаените несакани ефекти на Оземпик вклучуваат запек, дијареа, гадење, повраќање и абдоминална болка.

Во меѓувреме, се појавуваат и долгорочни несакани ефекти. Еден проблем е губењето на мускулите: испитувањата на лековите GLP-1 покажуваат дека приближно 40% од изгубената тежина е мускулна маса наместо маснотии.

Ова може да предизвика сериозни здравствени последици. Мускулите се потребни не само за согорување калории, туку, на пример, кај средовечни и постари луѓе, губењето на мускулната маса (т.н. саркопенија) е тесно поврзано со слабост и рана смрт.

Поретки компликации од земањето лекови GLP-1 вклучуваат жолчни камења, забрзано чукање на срцето, оштетување на бубрезите и панкреатитис.

Друг сериозен проблем е гастропарезата, сериозна болест при која стомачните мускули се практично парализирани, желудникот не се празни, а пациентите повраќаат храна конзумирана пред неколку дена. За некои пациенти, гастричниот бајпас може да биде единствениот третман за гастропарезата.

Слични објави

Бјелогрлиќ пристигна насмеан на новото рочиште со Гага: Сѐ беше одложено поради Катарина Радивојевиќ и уште еден сведок

Еспресо

Карлеуша и Тошиќ се договориле за поделба на имотот! Еве на кого оди целиот имот

Еспресо

(Фото) Како да е направена од гума! Џина Џиновиќ во кратка маичка направи невидена акробација!

Еспресо

(Фото) „Биди ни секогаш најсреќен“: Синчето на Антониа Гиговска наполни една година

Еспресо

(Фото) Нина Бадриќ мами воздишки во Грција, покажа фантастична фигура во костим за капење: „Совршена си!“

Еспресо

(Фото+видео) Северина ги покажа градите? Згодната пејачка избра невообичаена маичка за нејзиниот концерт

Еспресо
Се вчитува....