11.8 C
Скопје
21:43 - 3 март, 2024

„Никој не смее да биде казнет поради непроменета возачка дозвола“: Пендаровски бара итно да се донесат измени на Законот за безбедност на сообраќајот

Претседателот Стево Пендаровски се огласи на социјалната мрежа Фејсбук објаснувајќи дека ги следи реакциите на загрижени граѓани кои и лично го контактирале вчеравечер и дека ги разбира нивната вознемиреност и гнев.

Во објавата тој истакна дека „никој не смее да биде казнет поради непроменета возачка дозвола и возачка книшка без вина на граѓаните и кои не се истечени во поглед на нивниот рок на важност сметано од издавањето, особено не за учество во сообраќајот во рамките на територијата на нашата држава“.

Пендаровски, преку фејсбук-објавата, побара од парламентарните политички партии веднаш да донесат измени на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата и соодветните норми во други закони што ја регулираат оваа област.

Слични објави

(Фото) Ријана, 2.500 јадења и кодекс на облекување на девет страници: Што се знае за свадбата на индискиот милијардер Анант Амбани

еспресо

(Видео) Карлеуша му соопшти на светот кога Кристијано Роналдо оди во пензија

Еспресо

Марија Шерифовиќ му се обрати на жирито по победата на Теја Дора: Ви благодарам што никој не гледаше во ничии хартии

Еспресо

Прво огласување на Бресквица по загубата: „Ви се јавувам дури сега…“

еспресо

(Видео) Има што да се види: На Северина ѝ пукнаа панталоните среде настап

Еспресо

Достоинствено: Како Бресквица го прифати поразот на Беовизија

еспресо
Се вчитува....