13.8 C
Скопје
03:33 - 28 септември, 2023

Македонската филмска приказна „Те дуа, жими мене“ ја освои публиката од прва – избран е за најдобар во конкуренција од 9 филмови

Македонскиот независен филм, „Те дуа, жими мене“, на затворањето на „Tirana European Youth Film Festival 2023“, се закити со престижната награда од публика.

Филмот беше едногласно одбран како најдобар од девет филмови во официјалната интернационална програма, соопштија денеска од „Емперор продукција“.

Станува збор за интернационален филмски фестивал што се залага за афирмација и презентација на европските филмови.

Оваа година, покрај „Те дуа, жими мене“,  во официјална селекција се најдоа и филмови од Шпанија, Полска, Италија, Косово, Франција, Финска и од Албанија.

„Те дуа, жими мене“, е комедија во режија на Марјан Гавриловски, а по сценарио на Никола Кузелов.

Домашната премиера ќе биде на 22 септември во „Синеплекс“, Скопје, по што ќе се емитува на редовен репертоар.

– Приказната следи квази фраер, коцкар и армоникаш, кои трудејќи се да ја вратат назад купената жена од Албанија, стануваат дел од мафијашка зделка и мораат да се справат со низа на несекојдневни ликови. Во филмот се појавуваат низа истакнати актерски имиња, како Игор Џамбазов, Тони Михајловски, Владо Јовановски, Сенко Велинов, Мими Таневска, а главните ликови ги играат Никола Кузелов, Атанас Атанасовски, Валентин Видовиќ и Ангела Стојановска, информира „Емперор продукција“.

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....