14.8 C
Скопје
09:32 - 2 јуни, 2023

(Фото) Попоски предупредува на интензивни дождови, поплави веќе има во Гостивар: Поплавени се улици, подруми, неколку куќи

Пороен и силен дожд ја зафати општина Гостивар, а веќе бројни се пријавите за поплавени куќи, подруми и помошни објекти.

Поплавена е улица Бањешница, во општина Гостивар, но со поплава се соочуваат и жителите на на околното село Беловиште, општина Гостивар, каде поплавени се неколку куќи и патот во селото.
Во нас.Циглана, општина Гостивар, постои опасност од поплавување на куќи. На ул.Беличица, општина Гостивар, поплавена е куќа со помошнји објекти, а на ул.Трајко Јовановски бр.18 , општина Гостивар поплавени се подрумски простории од куќа.

принтскрин

Метеопрогнозерот Славчо Попоски веќе нагласи во изминатите денови дека граѓаните треба да бидат внимателни, а денес додава дека поројните поројните врнежи и грмежи ќе зачестуваат во следните денови.

– Нашата територија до првите денови од месец јуни ќе се наоѓа под влијание на циклонска активност со центар над Медитеранот, како и на влажна и на нестабилна воздушна маса. Времето ќе биде променливо облачно и топло со сончеви периоди. Од пладневните часови ќе има развој на нестабилна облачност, проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради големата енергија во Атмосферата, локално процесите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и застапени во форма на НЕВРЕМЕ, проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења и со услови за појава на град – предупредува Попоски.

За нови, детални и по потреба обновени метео информации, следете го официјалниот фејсбук профил на Славчо Попоски тука!

Попоски предупредува на голема внимателност: Доаѓа невреме, еве кога

Насловна фотографија-анплаш

Слични објави

Астро прогноза за петок, 2 јуни

Еспресо

(Видео) Излезе новиот трејлер за продолжението на „Сексот и градот“: Кери му пишува на својот долгогодишен љубовник, Саманта се појавува само во една сцена, Миранда има проблеми во врската, а Шарлот добива нова работа

Еспресо

(Видео) Шакира испрати мистериозна порака за романса со бившиот на Селена Гомез: „Херој, извонреден, прекрасен…“

Еспресо

Среќлии во јуни: Два хороскопски знаци ќе си го подобрат животот и ќе уживаат во промените

Еспресо

(Фото) Сопругата на Брус Вилис им се обрати на фановите во име на семејството: „Продолжуваме да веруваме и никогаш нема да изгубиме надеж“

Еспресо

(Фото) Тоа мора да е Ирина Шајк – Леонардо ди Каприо ужива на Сардинија

еспресо
Се вчитува....