7.8 C
Скопје
6 декември, 2021

(ФОТО) ХОЛИВУДСКАТА ДИВА АНЏЕЛИКА ХЈУСТОН: Како изгледа денес Мортиша од „Adam’s Family“

Холивудската актерка и добитничка на престижната награда Оскар, Анџелика Хјустон, уште како дете почнала да се појавува на филмското платно во филмовите на нејзиниот татко, режисерот Џон Хјустон. Но, Анџелика, веројатно ќе се сложите, дека сите ја паметиме по најпозната по улогата на Мортиша од „Adam’s Family“.

Можеби својата прва забележителна улога оваа американска актерка ја имаше во филмот од 1982 година „The Postman Always Rings Twice“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lara Akkari (@larakkari)

Во тој филм, Анџелика глумеше рамо до рамо со Џек Николсон, со кого беше во врска од 1973 година.

анџелика хјустон
Фото: EPA-EFE/JUAN HERRERO

Подоцна, нејзиниот татко ја ангажирал за филмот „Honor of the Pricians“ во 1985 година, каде што го толкуваше ликот на Мајроуз, ќерката на мафијаш кој е вљубенА во убиецот кој го игра Николсон.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tish 🖤 (@loveaddamsfamily)

Хјустон за овој филм освои Оскар за најдобра споредна женска улога и со тоа стана првата личност во историјата што освоила Оскар како трета генерација во нејзиното семејство.

анџелика хјустон
Фото: EPA-EFE/NINA PROMMER

Хјустон беше номинирана за Оскар за улогата во „The Grifters“ во категоријата за најдобра главна женска улога во 1991 година и за нејзината улога во „Enemies, A Love Story“ во категоријата за најдобра споредна женска улога во 1990 година. Таа глумеше и во последниот филм на нејзиниот татко, „Dead“.

Факт е дека годините си го прават своето, но иако Анџелика денес има 70 години, ние засекогаш ќе ја паметиме по извонредната убавина и автентичната улога на Мортиша во „Adam’s Family“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Tish 🖤 (@loveaddamsfamily)

Слични објави

(ФОТО) ЛОКУМЧЕ: Моника Белучи блеска од насловната страница на „Sunday Times Style“

Еспресо

ПИЈАН ЧОВЕК МУ ИЗВАДИЛ ПИШТОЛ НА ХАРИС ЏИНОВИЌ: Инцидент кој го обележал животот на пејачот

Еспресо

НАЈГОЛЕМИТЕ ЛАЖГОВЦИ ВО ХОРОСКОПОТ: Бели лаги или сериозен проблем со кажување на вистината?

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ОМИЛЕНОТО ЈАДЕЊЕ НА ВОЛТ ДИЗНИ: Семеен рецепт за чили кој потекнува од 1958 година

Еспресо

(ФОТО) ТРЕТО ПА МАШКО: Актерот Кирил Трајковски – Максим по третпат стана татко

М.Р.

(РЕЦЕПТ) ГОТВИМЕ СО ТЕА: Магичен солен ролат во форма на елка

И. Т.
Се вчитува....