19.8 C
Скопје
00:10 - 27 септември, 2023

Елвис Присли добил револвер на подарок пред да почине кој сега на аукција постигна цена од 200.000 долари

Револвер на покојниот крал на рокенролот, Елвис Присли, беше продаден за неверојатни 200.000 долари на аукција.

Револверот Smith & Wesson, модел „53“, му бил подарен на Присли девет месеци пред неговата смрт на 42-годишна возраст во 1977 година.

ТМЗ објави дека парчето сувенир било купено за 199.750 долари преку аукциската компанија „Рок ајланд“.

Конечната понуда повеќе од двојно е поголема од цената што се очекуваало да ја достигне. Предвидената цена се движела од 60.000 до 90.000 долари.

Додека покојниот хитмејкер беше познат по својот кадифено-мазен баритон, тој беше и колекционер на старо оружје кога не ги доведуваше фановите до масовна хистерија во текот на своите настапи во живо.

Елвис вежбал гаѓање на своето стрелиште во Грејсленд и бил познат по тоа што носел пиштол со себе на концертите во последните години од животот.

Според веб-страницата на аукциската куќа Rock Island, Елвис пред својата смрт наводно поседувал 37 парчиња огнено оружје и автоматска пушка, вклучувајќи го и револверот што беше продаден на аукција.

Револверот го изгравира Расел Џеј Смит, мајстор гравер во „Смит и Весон“ во 1976 година како посебен, комеморативен подарок. За жал, Елвис имаше помалку од една година да ужива во својот приспособен подарок.

Слични објави

„Многу сум среќна што можам да се поврзам со овој рај на земјата“-Џорџина го честита националниот ден на Саудиска Арабија

еспресо

(Видео) Тејлор Свифт го прошета новиот дечко, новинарот што ги сними остана без зборови

еспресо

ЕУ го повика Илон Маск да ги почитува законите, неговата социјална мрежа е најголемиот извор на лажни вести

еспресо

На Шакира ѝ се заканува затворска казна до осум години, затаила над 14 милиони евра данок

еспресо

Шокантно видео: Малечко дете си игра со огромен питон

Еспресо

Ново истражување за пристап кон воспитување: Децата во Јапонија се најсреќни

Еспресо
Се вчитува....