13.8 C
Скопје
03:25 - 28 септември, 2023

Во Париз само за една година 400.000 луѓе користеле тротинет, но од утре се воведува забрана

Париз од утре става забрана за користење на електричните тротинети на улици.

Ваквата мерка следи откако парижаните на јавен референдум гласаа за забрана на е-тротинетите, сметајќи дека создаваат небезбедност на јавните простори.

Денес, 31 август, е последниот ден кога електичните тротинети можат да се возат низ главниот град на Франција, а веќе од 1 септември, стапува на сила официјалната забрана за нивно користење.

Трите оператори за електрични тротинети ќе ги изгубат своите дозволи за окупација на јавните простори, откако во април, 90 отсто од јавноста гласаше дека „не“ за користење на електричните превозни средства.

Од почетокот на август, 15.000 тротинети постепено беа отстранувани од улиците, за веќе при крајот на месецот да се достапни само мал број електрични тротинети, во центарот на Париз.

Според операторите, во 2022 година, 400.000 лица ги искористиле е-тротинетите за движење низ градот.

Слични објави

(Фото) Џулија Робертс жената која освојува со насмевка се појави на ревија на Гучи во Милано

еспресо

Тајчи откри дека била жртва на сексуална злоупотреба: „Мислев дека тајната ќе ја однесам во гроб“

Еспресо

(Видео) Елена Велевска облече преубава венчаница, кој е младоженецот?

еспресо

Стресен е животот во Белата куќа, кучето на Бајден повторно искасало агент на тајната служба

еспресо

(Фото) Ана Ивановиќ влегува во славното друштво на тенисот, кариерата ја заврши пред седум години

еспресо

Филм за турнејата на Тејлор Свифт набргу ќе пристигне во кината во 100 земји

Еспресо
Се вчитува....