12.8 C
Скопје
18:37 - 28 февруари, 2024

Детално подготвена програма за погребот на кралот Чарлс Трети: „За жал, почнува сериозно планирање“

Планот за погребот на кралицата Елизабета е направен во 60-тите години, само неколку години откако таа беше крунисана. Планот, со кодно име „Операција Лондон бриџ“, вклучуваше објава за нејзината смрт, период на официјална жалост, како и детали за погребот. Целиот концепт беше модифициран и дополнет со текот на годините до нејзината смрт.

Кралот Чарлс III, исто така, доби кодно име за погребната организација наречена Операција „Menai Bridge“, именувана по првиот железен висечки мост во светот, во Велс.

Според поранешниот кралски комесар за заштита, Сајмон Морган, операцијата „Menai Bridge“ ќе има многу сличности со операцијата според која е извршена организацијата на погребот на кралицата.

„За жал, од утре наутро започнува сериозно планирање за операцијата „Menai Bridge“, изјави Морган за Today на 19 септември, откако кралицата Елизабета почина.

По почетокот на операцијата „Menai Bridge“, принцот Вилијам ќе стане нов крал, додека Кејт Мидлтон ќе стане кралица.

Функцијата за кодно име беше воведена за да се спречи протекување на вести за смртниот случај пред да биде објавено официјалното соопштение.

Слични објави

Катарина Живковиќ се огласи по веста дека е бремена: Пејачката долго време сака да стане мајка

Еспресо

(Фото) Рада Манојловиќ има нов дечко: Снимена среде улица со мускулестиот љубовник

Еспресо

Пропаднати планови: Животот на два хороскопски знаци ќе биде „уништен“ на крајот на зимата

еспресо

Цеца ја поддржа Бресквица: Ѝ држам среќа да победи, таа е преслатка

Еспресо

(Видео) Вељко Ражнатовиќ ги засука ракавите и покажа како се чисти свињарник: „Разговорот“ со свињата е урнебесен

Еспресо

Градоначалникот на Задар го разреши директорот на салата во која ќе настапува Александра Пријовиќ

Еспресо
Се вчитува....