18.8 C
Скопје
19:37 - 5 октомври, 2022

Црвената боја како инспирација – повторно го крунисува светот

Во последната деценија, некои од дизајнерските куќи се инспирирани од црвената боја. Црвената боја на некој начин го крунисува светот.

Во 2013 година, Ralph Lauren Polo Red се придружува на „црвените мириси“ и во својот состав ги нагласува брусницата, црвениот шафран и црвената жалфија. Davifoff додава црвен босилек и црвени пиперки во својот состав, надминувајќи ги топлите смолести ноти на бензоин и стиракс, додека сочните зрели цреши и сладок корен ја карактеризираат Lolita Lempica Sweet, создавајќи илузорн црвен акорд во композицијата.

Ив Сен Лоран

Трендот на црвената боја ја зафати и куќата на Yves Saint Laurent, која уште во декември ги лансираше ограничените изданија Opium Rouge Fatal и Paris Rebel Collector во многу атрактивни шишиња, кои се толку убави што е тешко да им се одолее!

Уште во 2001 година, Comme des Garcons посвети специјална колекција Серија 2 Црвена на црвената боја, која вклучува пет мириси посветени на црвени состојки: каранфил, розово дрво, роза, секвоја и хариса (лут сос направен од црвени пиперки, лути зачини и неколку видови пиперка), составена од нагласени „црвени ноти“.

Додека па во колекцијата Diana Vreeland, црвената боја го карактеризира мирисот Perfectly Marvelous, кој исто така е составен од црвени ноти: црвено сандалово дрво, црвени пиперки и бел јасмин.

Овогодинешните црвени изданија кои сигурно ќе ги вратат главите се Armani Prive Rouge Malachite инспирирани од црвениот малахит и руската култура, црвената Hermes Eau de Rhubarbe Ecarlate.

IQOS е уште еден од брендовите кој инспириран од црвената боја, ја направи лимитираната едиција Red passion. Ова лето црвениот пламен сјај на уредот подарувa нежност на кармин што силно ќе „ гори “во ноќите. Велиме дека летото и црвената боја се вечен тандем, нераскинлива страст. Блескајте на крајот на летото заедно сo IQOS 3 DUO Passion Red!

Red passion

комерцијален текст.

Слични објави

(ФОТО) Драган Бјелогрлиќ по Скопје го посети и Кавадарци: Присуствуваше на доделувањето на признанието на градоначалникот Митко Јанчев

Еспресо

Почина Лорета Лин: Била ќерка на рудар, се омажила на 15 години и успеала да стане кралица на кантри музиката

еспресо

Неодлучниот Маск конечно пресече: „Ќе го купам Твитер!“

Еспресо

(ВИДЕО) Во знак на солидарност со жените во Иран, шведска пратеничка си ја отсече косата: Додека Иран не се ослободи, нашиот гнев ќе биде поголем од угнетувачите

Еспресо

Која е и што ја прави посебна Бони Габриел, новата Мис на Америка која влезе во историјата?

Еспресо

Откриен мотивот за тепачката на Северина со сестра ѝ? Маријана се налутила за препишан имот

еспресо
Се вчитува....