Внимавајте со старите зачини!

Многу од зачините што ги имате во кујната веројатно веќе не се за употреба бидејќи се одамна отворени, го изгубиле вкусот и нема да му ја дадат аромата што ја очекувате.

Повеќето сушени зачини имаат рок три години. Некои пак изветрејуваат побрзо, па треба да се тестира нивниот вкус веќе после една година. Затоа купувајте мали колични.

Кога купувате лешници, бадеми, ореви, не заборавајте дека имаат рок на траење неколку месеци ако ги чувате на собна температура и една година во замрзнувач.

Исчистете го замрзнувачот. Храната го губи вкусот ако предолго стои замрзната.

Експертите препорачуваат 4 до 12 месеци за говедско, пилешко и свинско, а за повеќето подготвени јадења рокот е еден месец до половина година.

Слични објави

Изненадување во продолжението: Џејмс Бонд дознава дека добил ќерка и се бори против пандемија

Еспресо

КЕЈТИ ПЕРИ настапи со перика составена од 76 помали перики (ФОТО)

Igor

ВИДЕО | Крис Хемсворт изгледа како вистински ѕвер: Жените воздивнуваат кога ќе ги видат неговите мускули!

Еспресо

Авалон го прекина договорот со Дупер – ПРИЧИНАТА ќе ве изненади

Igor

Кого провоцира Карлеуша со овие еротски видеа? (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Дострелите на нашата висока мода (ГАЛЕРИЈА)

Igor

Остави Коментар

единаесет − пет =

Слични објави

НЕПРИСТОЈНО ЉУБОПИТНИ: Овие хороскопски знаци не ја почитуваат туѓата приватност

Igor

Може да гласаме за Македонија! Да ја поддржиме Мила Москов на детскиот Евросонг! (ВИДЕО)

Igor

Адријана Лима во фустан кој е прогласен за најголемо модно промашување во 2019 година! (ФОТО)

Igor

МИЛА ЈОВОВИЌ прозборе за спонтаниот абортус: Сè уште имам ноќни мори

Igor

Кети Пери се соблече во новиот спот и покажа како навистина изгледа женското тело за време на бременоста! (ВИДЕО)

Еспресо

Златните правила за родителството на Метју Меконахи: Актерот има важна порака за сите родители!

Еспресо