Вдовицата која изгуби милиони поради Инстаграм

Џони Халидеј во Франција беше познат како францускиот Елвис, за шест децении тој ја градеше својата музичка „Рок ен рол“ кариера, но исто така беше во тек со новите технологии.

Од 2012 година имаше профил на Инстаграм и споделуваше лични и професионални работи таму. Токму Инстаграм им помогна на неговите две деца во правната битка за неговото наследство, кое француските медиуми го проценуваат на десетици милиони долари.

Кога Халидеј почина во 2017 година, беа пронајдени два тестаменти. Во еден од документите, напишан во Лос Анџелес, тој го остава целото свое наследство на својата четврта жена.

Според ова, неговите две деца од претходните бракови, нема да добијат ништо. Исклучувањето на децата од наследството е забрането во францускиот правен систем. Поради тоа, правната битка беше докажување на тоа дали Џони Халидеј живеел повеќе во Франција или во САД.

Неговата четврта жена, Летиција Халидеј, сведочејќи пред судот во Париз, изјавила дека нејзиниот сопруг се преселил во Лос Анџелес во 2007 година, а добил и зелена карта во 2014 година.

Дејвид Халидеј, синот на познатиот француски музичар, претставил малку поинаква приказна на судот. Неколку слики од Џони и Летиција на Инстаграм, каде како локација се наведува Франција.

Според сликите на Инстаграм, музичарот поминал најмалку 151 ден во Франција во 2015 и 168 дена во 2016 година. Тој поминал осум месеци без прекин во Франција, баш поради болеста од која и починал во 2017 година.

Судот во Париз ги признал доказите од Инстаграм како јавни податоци, исто како што признава други материјали како новости од медиуми и слично.

Основниот суд во Париз донесе одлука наследството да се дели во Франција според францускиот правен систем.

Слични објави

Ѝ годи животот во Америка: Марија Шерифовиќ живее во стан од 300.000 долари

Igor

Рита Ора сосема гола (ФОТО)

Igor

АСТРО ПРИЈАТЕЛСКИ ПАРОВИ: Овие комбинации формираат вечни пријателства

Igor

Погледнете ја првата фотографија што Карлеуша ја сподели кога се приклучи на Инстаграм!

Еспресо

Кејт Мос во минијатурен костим за капење изгледа беспрекорно (ФОТО)

Igor

Џастин Бибер ја продава луксузната вила: Вратите се отвараат со отисок од прст, а еве како изгледа внатре (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

седум + Осумнаесет =

Слични објави

Запознајте го актерот од Тетово кој има светска слава, но и часовник од 145 илјади евра!

Igor

Мистеријата на песната „Let it be“: Дали Пол Мекартни всушност ја напишал за Арета Френклин? (ВИДЕО)

Еспресо

Ле­бот ни­ко­гаш не ос­та­вај­те го да стои во ќесе

Igor

Вељко Ражнатовиќ сподели досега необјавена фотографија од венчавката!

Еспресо

КИМ КАРДАШИЈАН стана мајка по 4-ти пат: Веднаш по породувањето ги објави РАДОСНИТЕ ВЕСТИ!

Igor

Во брак се 64 години и имаат преку 100 внуци, а ги памтат родендените на сите! (ФОТО)

Еспресо