23.8 C
Скопје
09:46 - 15 јуни, 2024

Српската актерка со цврст став: Жената не мора да раѓа деца

Српската театарска, телевизиска и филмска актерка Мирјана Карановиќ гостуваше во подкастот „Тампон зона“ чиј водител беше Ива Параѓанин Лилиќ.

Таму се осврна на темата за растењето и раѓањето деца, бидејќи и самата долго време е мета на критики бидејќи нема деца.

„Бракот не ми се случи. Само некои големи љубови. Од нив не се родија деца. Никогаш не сум се запрашала зошто е така. Ако си роден маж, не е твоја улога да бидеш лидер во иднина. Така не е страшно Жената да не мора да раѓа. Многу жени не можат да имаат деца“, рече Мирјана.

Таа смета дека жените кои не сакаат да имаат деца не треба да бидат осудувани.

„Во времето на мајка ми, женската должност да се породи беше нешто што едноставно го прифатија како обврска. Беше во ред некој да побара од тебе да раѓаш и се омажиш. Денеска живееме во свет кој нуди поинаква можност и за двајцата жените и за мажите.

Тоа е многу длабоко вградено во психата на жените пред сè, но и на мажите. Има притисок да се исполни некоја наредба која никој не знае од каде е. За некој да не се ожени е полесно да се проголта отколку некој да не се омажи“, рече таа.

Слични објави

Откриена посебната врска на Кејт Мидлтон и кралицата Елизабета Втора

еспресо

(Фото) Ова е братот на Јована Јеремиќ кој вешто го крие: Тој ѝ е најголема поддршка

еспресо

Два хороскопски знаци овој викенд ќе добијат дарежлив подарок од универзумот

еспресо

Пријателите на Џенифер Лопез предвидуваат: Ќе го надмине разводот со Бен Афлек и ќе му се врати на Алекс Родригез!

еспресо

(Фото) Кејт Мидлтон се огласи пред утрешното јавно појавување: Терапијата оди добро, има лоши и добри денови

еспресо

(Фото) Павле и Ирина Камилоски му направија крштевка на синот Јосиф

Еспресо
Се вчитува....