Скопје како Милано! Модна недела по светски терк (ГАЛЕРИЈА)

Тошева ја претстави новата зимска колекција „РЕМ“, преку која ги истражува ликовното творештво и надреализмот како појдовна инспирација.

Креациите се изработени од еколошки материјали како банана и пченка, кои се алтернатива на памукот. Во соработка со повеќе шминкери, нејзините модел(к)и наликуваа на дрег кралици и гејши. Ревијата доби поддршка од Министерството за култура како проект од национален интерес во културата за 2019.

Како втора следуваше Кренаре Ругова, гостинката од Косово, чијашто модна визија за есен-зима 19/20 е нослива гардероба од природен текстил и со унифицирани геометриски форми, нудејќи им отмена и рафинирана силуета на сите модерни жени.

Под сјајот на рефлекторите и блицoт на фоторепортерите, блесна и колекцијата на брендот за луксузен накит „Сигма“. Честа да ја отвори гламурозната ревија ѝ припадна на македонската музичка ѕвезда Викторија Лоба, која е нивно заштитно лице и повеќегодишна соработничка.

Вечерта заврши со перформансот „+7 hours“, во реализација на платформата за концептуален дизајн „Иван Асен 22“ од Софија, под водство на кураторот Нели Митева. Беа претставени екстравагантни креации, заеднички создадени од девет модни дизајнери од Бугарија и четири студенти по моден дизајн од Јапонија.

МН Носталгија за минатото и поглед кон иднината

Програмата на вториот ден на Моден викенд Скопје започна на железничката станица со авангарден перформанс на Теодора Митровска, која со стариот воз на Јосип Броз Тито, ги одведе мноштвото домашни и странски посетители на чудесно патување низ времето на стара Југославија.

Македонската дизајнерка со лондонска адреса, прва го отвори вториот ден на Моден Викенд Скопје, приредувајќи несекојдневна визуелна презентација на машката колекција „20.18“, во соработка со партнерот за обувки „Артурс шус“. Брендот со нејзин потпис е препознатлив по константните обиди да ги инкорпорира елементите од нашата култура, концептот за работничката класа, односно естетиката на униформите.

Програмскиот дел продолжи во Музејот на град Скопје, со ревија на бугарскиот современ и алтернативен бренд „Jar & Jam“, чии лимитирани парчиња облека во нијанси на бонбони, наменети се за сладокусците со младешки и игрив дух, особено во зимските месеци. Футуристичката визија и иновативноста како нивен заштитен знак, воочлива е и во последната колекција насловена „Tempo & Patience… Sweet temptation“, која неодоливо го оживува духот на 90-тите години од минатиот век.

Првите чекори на домашната сцена ги направи Мила Спасовска под етикетата „Yamuna“, дебитирајќи со самостојната колекција „Текстура на умот“, која дефинира стихија на сопственото јас. Ни ја подарува убавината која стои зад внатрешната војна.

Со ревијата за „LA NUIT“, доминантно на модната писта настапи и Зана Алиу, на која визијата оваа сезона ѝ е да покаже зошто црната боја е совршена хармонија на елегантното. Според дизајнерката, таа е царица на општеството.

Финишот на саботниот ден беше резервиран за нетрпеливо очекуваниот проект „Нитка“, чиишто учесници ѝ се претставија на јавноста со заеднички перформанс, во рамките на Моден викенд Скопје.

Станува збор за групата млади таленти: Дана Ќосева, Мирјана Јосифоска, Хозе Белмонте, Радица Лазова, Катерина Димитрoвска и Марија Стојановска, кои изразија волја да учат, експериментираат и се усовршат во ним сосема непозната сфера – плетењето.

The gallery was not found!

Автор на фотографии: AD Photography

Слични објави

Уште едно ПРОВОКАТИВНО ВИДЕО од спалната на Карлеуша (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Дарко Лазиќ МОРА НА ПСИХИЈАТАР: Поради колкот има проблеми во СПАЛНАТА СОБА!

Igor

Коронавирусот удри и по кралското семејство – Се одложува долгонајавуваната кралска венчавка?

Еспресо

Цвекло на највкусен начин, подгответе го вака

Igor

Супермоделот Ешли Грем дизајнираше венчаници за полнички невести

Слободен печат

Шарлиз Терон: Никогаш немав желба да се омажам, немам ниту денес

Еспресо

Остави Коментар

3 × четири =

Слични објави

Колку пари би дале за овие патики?

Igor

Новак Ѓоковиќ во Хрватска запеа песна од Оливер Драгојевиќ (ВИДЕО)

Igor

Најубавите крцкави пилешки крилца (ВИДЕО)

Igor

Видео хороскоп 21 јуни 2019, петок

Igor

„Conquering lion“: На почеток бевме бунтовни и сакавме агресивни ритмови, сега ја завртевме музиката во друг правец – интервју! (ВИДЕО)

Снаата на Лепа Брена се соблече во бикини, на коментарите им нема крај (ФОТО)

Igor