36.8 C
Скопје
12:24 - 18 јули, 2024

САМО ЗА ЗДРАВИ ЛИЧНОСТИ: Строга данска диета со која брзо ќе ги симнете вишокот килограми

Се работи за таканаречената „болничка диета“ која е многу рестриктивна, но ако се почитува, дава видливи резултати.

Исто така, многу е важно да се нагласи дека оваа диета е наменета само за здрави личности и дека оние кои имаат и најмало нарушување на здравјето, не смеат да ја почнуваат.

Потребно е стрикно држење до дневното мени со максимум 600 калории на ден. Не се препорачува на оние кои работат физички работи, ниту пак кои имаат заслабнат имунитет.

Прв ден

Појадок: Црно кафе со малку шеќер
Ручек: Варен спанаќ, две варени јајца и еден домат
Вечера: Шницла од 230 гр и зелена салата

Втор ден

Појадок: Црно кафе и малку шеќер
Ручек: Две парчиња шунка и 200 мл јогурт
Вечера: Иста како првиот ден

Трет ден

Појадок: Црно кафе и малку шеќер
Ручек: Две тврдо варени јајца, парче шунка и зелена салата
Вечера: Целер, домат и парче овошје по избор

Четврт ден

Појадок: Кафе, коцка шеќер и парче двопек
Ручек: Еден литар свеж сок од овошја по изор
Вечера: Морков, варено јајце и парче младо сирење

Петти ден

Појадок: Два моркова прелиени со лимонов сок
Ручек: Парче варена риба (230 гр) со лимонов сок и малку путер
Вечера: Шницла од 250 гр, целер и зелена салата

Потоа го повторувате циклусот додека да навршите со 13-от ден.

Слични објави

Анџелина Џоли го моли Бред Пит: „Прекини ги судските случаи“

еспресо

Ќерката на шеикот од Дубаи го остави сопругот преку Инстаграм: „Драг мажу, додека си зафатен со други жени…“

еспресо

Мајката на Шенен Доерти ја прекина тишината, за првпат по смртта на нејзината ќерка: Невозможно е да се прочита без солзи

еспресо

Нови детали за врската на Џони Деп со Русинката: „Не сакаат етикети на дечко и девојка“

еспресо

(Видео) „Камен“ пијана ја пее американската химна пред полн стадион: Пејачката призна и најави лекување против порокот

еспресо

(Фото) Голема прослава во семејството Ѓоковиќ: Братот на Новак го слави 29. роденден

еспресо
Се вчитува....