Најскапиот парфем во светот чини 1.295 милиони долари

Кога сакате да купите нешто што е најскапо на светот, веројатно ќе биде потребно да се упатите кон Дубаи…

Овој емират е познат по својот вкус за скапо и гламурозно, а во центар на нашето внимание денес се најде „The Spiris of Dubai Parfums by Nabeel“. Станува збор за парфем кој многумина сакаат да го пробаат, но ретки лица ја добиваат таа шанса, поради неговата цена која надминува милион долари. Како прв епитом на луксузот, овој мирис со себе носи неверојатна доза на декаденција.

Се што се поврзува со него е опишано како ексклузивно и екстравагантно, започнувајќи од неговото официјално претставување во грандиозната Армани балска сала во Бурџ Калифа, па се до листата на лица кои таму присуствуваа.

Човекот кој беше задолжен за креирање на овој парфем, Асгар Адам Али, основачот на Nabeel Parfumes Group, изјави :

„Немав визија да креирам парфем кој е само олицетворение на личностите во Дубаи во едно монументално ремек дело, туку сакав да создадам мирис кој е олицетворение на врвот на луксузот на нашата планета“.

Дали и вие сега се запрашавте како мириса парфемот од милион долари? Па можеби неговите состојки ќе ви дадат некоја идеја: тој содржи нота од килибар, сандалово дрво, индиски агарвуд, мошус, турска роза, пачули, ylang-ylang и темјан. Според некои наоди тој на кожата останува до дванаесет часа, додека облеката на него ќе ви мириса и до триесет дена.

Нормално, како што е очекувано, пакувањето на овој парфем во поголем дел ја оправдува неговата цена: тој се наоѓа во куќиште кое е високо скоро два метри, а содржи рачно дувано шише од Мурано стакло со капацитет од 3 литри, со механизам за прскање кој се контролира далечински и се прилагодува на висината на корисникот. Куќиштете притоа се состои од 3,571 светкави дијаманти, топаз, бисери, 18-каратно злато во тежина од 2479,26 грама и 5892,99 чисто сребро.

Покрај се наведено, ексклузивноста на овој парфем се препишува и на фактот дека тој е единствен во светот кој зема два Гинисови рекорди – за најмногу дијаманти на едно шише и за највисок далечински контролиран производ кој прска.

Слични објави

Северина во мини фустан ја „заскокотка“ фантазијата на фановите! (ФОТО)

Слободен Печат

СЕ СКАРАА БРАЌАТА: Ник Картер бара забрана за приближување за Арон

Igor

Аца Лукас „смува“ Хрватка! Оваа убавица му се „пуштила“ на пејачот на Инстаграм, а погледнете како ја почнале романсата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Храна која може СЕРИОЗНО ДА ВИ НАШТЕТИ ако ја јадете во погрешно време

Igor

Шарлиз Терон НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Малку жени би се осмелиле на ваква фризура (ФОТО)

Igor

Наташа Беквалац искрена: Заљубена сум и препородена

Igor

Остави Коментар

два + 9 =

Слични објави

Бред Пит и Џенифер Анистон планираат венчавка во Мексико!

Еспресо

Балашевиќ се поднови со луксузна вила на Истра

Igor

Познатата пејачка откри БОЛНА ВИСТИНА за своето семејство: Никогаш не го заборавивме!

Igor

БЕЗ 30.000 ЕВРА НЕ ОДИ ВО ШОПИНГ – Запознајте ја српската Шерон Стоун: Живееше живот како од бајките, а потоа и се случија ДВЕ СТРАШНИ ТРАГЕДИИ (ФОТО)

Еспресо

Најмекиот колач што некогаш сте го пробале! Облачиња со кокос и џем по ваш избор!

Igor

Лепа Брена се присети на почетоците на кариерата со „Слатки грех“ и Саша Поповиќ (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат