11.8 C
Скопје
19:17 - 20 април, 2024

Хрватската пејачка се расплака поради Лепа Брена, па се пожали: „Се прашувам колку пари ќе добијам за таа песна“

Хрватската пејачка Алка Вуица неодамна работеше како автор на албумот на Ана Бекута, додека песната на Лепа Брена „Љубав нова“, чиј текст таа го напиша, беше прогласена за најслушана во Бугарија.

„Брена ме расплака кога ја пееше таа песна. Сега баш ме интересира колку пари ќе добијам од Бугарите (се смее). Сè уште имаме проблем со нерегулирани авторски права и пуштање на радио“, изјави Вуица за хрватскиот портал „24 сата“.

Инаку, Алка повеќепати има кажано дека некои пејачи не ` плаќаат за пишани текстови, а сега, како што рече, таа ситуација малку се променила.

„На оваа возраст можам да барам, но повторно на некој начин се базирам на слушање песни на радија“, нагласи Алка и додаде дека уметноста слабо се цени.

Да потсетиме, Алка Вуица напиша бројни хитови, но, како што вели, песната „Лажи ме“ која е создадена сосема случајно и донесе најмногу пари во кариерата.

„’Лажи ме’ е песна која ми дојде бидејќи имав среќа, не бев многу мрзлива да станам од кревет и да ја запишам, беше околу два по полноќ. Мислам дека ќе ја врамам хартијата на која е напишана. Сега нека ми остане тајна на кого мислев кога го пишував текстот. Дечко со кој бев во Љубљана, многу лажеше, но мојата голема љубов… ‘Лажи ме’ е песна што ми го купи животот, ми го купи животот како пејачка, беше голем хит, почна продажбата. ‘Лажи ме’ ми купи автомобил, куќа, се, таа песна беше пресвртница“, откри Вуица за „ИН магазин“.

Слични објави

Цеца Ражнатовиќ откри кога Анастасија и Немања ќе се венчаат: Еве ги деталите за свадбата на деценијата

еспресо

(Фото) Вака пред смртта Бојана Јанковиќ зборувала за поранешниот сопруг: Мојата крв…

Еспресо

За минута зема 2 000 евра бакшиш! Бресквица направи хаос меѓу публиката со песната „Орлово гнездо“

Еспресо

(Фото) Поради неа ја оставил мисицата: Починатата водителка Бојана има сестра близначка како јајце слична на неа

еспресо

Колегите на водителката Бојана Јанковиќ во шок: Пред смртта била најсреќна личност во светот

еспресо

Водителката Бојана Јанковиќ пронајдена мртва во стан, се чека на обдукција на телото

еспресо
Се вчитува....