24.8 C
Скопје
17:16 - 3 октомври, 2023

Холандија победи на Евровизија: ТАМАРА НА ИСТОРИСКОТО 8. МЕСТО

Холандија е годинешниот победник на Евровизија. Гласањето беше напнато. Нашата Тамара Тодевска и „Proud“ беа во водство, а по гласањето на стручното жири беа на второто место. Сепак, одлучија гласовите на публиката.

Погледнете кој гласаше за нас и колку поени ни дадоа според стручното жири:

5 поени од Португалија

8 Азарбејџан

3 Малта

1 Сан Марино

3 Холандија

7 Црна Гора

8 Полска

10 Норвешка

12 Австрија

12 Велика Британија

10 Италија

12 Албанија

10 Унгарија

12 Молдавија

5 Ирска

10 Ерменија

7 Романија

7 Австралија

4 Русија

7 Германија

10 Хрватска

12 Србија

8 Исланд

1 Грција

8 Летонија

7 Чешка

10 Данска

7 Франција

7 Финска

12 Швајцарија

2 Словенија

Од телевоутингот, односно од публиката добивме 58 поени.

Вкупно освоивме 295 поени , со што завршивме на 8. место, најдобар пласман досега на Македонија на Евровизија.

Погледнете го настапот на победникот.

 

 

Слични објави

Никогаш повеќе не го видов: Кеба вечно ќе се сеќава што му кажал Тома Здравковиќ

Еспресо

(Фото) Легендарното селфи на поранешната финска премиерка и Ана Винтур го крена модниот свет на нозе!

Еспресо

Хрватите повторно бараат забрана за концерт на Аца Лукас: Каква порака ќе испрати зависник и насилник?

Еспресо

Жерар Депардје за обвинувањата за силување: Никогаш, никогаш не сум малтретирал жена

Еспресо

(Фото) Преубавата Ноелија Војгт стана Мис на САД 2023: Американка со венецуелско потекло

Еспресо

Еве што се случувало пред сообраќајката на Аца Лукас: „Беше исклучително добро расположен“

Еспресо
Се вчитува....