14.8 C
Скопје
18:35 - 27 февруари, 2024

(ФОТО+ВИДЕО) ШТО СЕ КРИЕ ЗАД МОНИКА ВИТИ? Кралицата на италијанскиот филм и музата на режисерот Антониони

Почина романтичната и истовремено футуристичка актерка,  талентираната Моника Вити, една од најомилените италијански глумици на сите времиња, а штотуку наполни 90 години.

Светот ја запозна Моника Вити како муза на Микеланџело Антониони, која подоцна докажа дека не само што е добра во малку невротичните, драматични улоги, туку може и да го собори гледачот од нозе и како комичарка.

ЗБОГУМ, МОНИКА ВИТИ: Си замина вечната муза на талентот и стилот

На 14-годишна возраст глумела 45-годишна жена на еден училишен настап, толку добро што го сметаше за најголем успех на нејзиниот живот. Оттогаш, таа правела сè што може за да биде актерка. Плашејќи се од неодобрувањето на семејството, тајно се запишала во драмската школа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by lasilviaconti (@lasilviaconti)

Имала 25 години кога беше забележана на театарска претстава од филмскиот режисер Микеланџело Антониони. Тој веднаш ја посетил во соблекувалната и ја наговорил да работи со него, свртувајќи го грбот на бината. Вити, која дотогаш само ги снимаше гласовите на филмските актерки, излезе во преден план и на тој начин започна дводецениска приватна и професионална врска меѓу нив, и многу важно поглавје во италијанскиот филм.

Името Антониони стана светски познато по филмот „ L’Avventura“, кој освои специјална награда од жирито на Канскиот филмски фестивал во 1960 година. Во 1960-тите, таа глумеше во класичните дела на Антониони како „La Notte, L’Eclisse и Red Desert“. Веќе беше светски позната кога заврши нејзината љубов кон Антонио, со кого соработуваше уште еднаш во 1981 година, во филмот „Oberwald secret“.

По Антониони, Моника имаше уште две големи љубови. Прво снимателот Карло Ди Палма кој го запознала на снимањето на „Red Desert“ и најдолга врска ја има со режисерот Роберто Русо, со кого се венча во 1995 година по 27години заеднички живот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Stephane Toullieux (@stoullieux)

Слични објави

(Фото) Ова е вилата што Аца Лукас ѝ ја остави на Соња по разводот: Луксузот го одзема здивот

Еспресо

„Јас го добив детето, а тој доби стан“: Неда Украден ја отвори душата и се присети на разводот со поранешниот сопруг

Еспресо

(Видео) Зорица Брунцлик емотивно за зетот: Јас плачев наместо него

Еспресо

Јована Јеремиќ ја поминала ноќта во вилата на дечко ѝ милионер: Сите го коментираат нејзиниот појадок

Еспресо

„Ме разочара…“: Ќерката на Гоца Тржан за првпат јавно проговори за односот со својот татко

Еспресо

Убави вести: Крајот на зимата ќе им донесе голема среќа на три хороскопски знаци

еспресо
Се вчитува....