9.8 C
Скопје
16 октомври, 2021

ЛАВ ТОЛСТОЈ: Што е посебно кај жената која е сакана цел живот?

„Ние секогаш мислиме дека сме сакани затоа што сме добри. Но, не сфаќаме дека сме сакани затоа што тие што нè сакаат се добри“ – Лав Толстој.

Ако сакате да живеете долг и среќен живот со една личност, мора да изберете некој што знае да сака. Знае да прости, да биде снисходлив. Мажот ќе сака таква жена цел живот, и обратно, жената ќе сака таков маж цел живот, според познатиот руски писател.

фото: принтскрин/фејсбук

Погледнете го одблизу односот на потенцијалниот партнер со неговата мајка и баба, доколку тие се нежни, полни со грижа, учтивост, почит, ја зголемува шансата тие да имаат таков однос со вас. Мажите честопати гледаат како жените околу себе ги сакаат другите луѓе. Ако некој е постојано осудуван, критикуван од други, зборува негативно за другите луѓе, тогаш тоа создава одбивност.

„Никогаш не ги слушајте оние што зборуваат лошо за другите и за вас добро“ – Лав Толстој

НИВНАТА ЉУБОВ ТРАЕЛА 50 ГОДИНИ: Пол Њуман, Џоана Вудворд и писмото во кое се крие тајната за среќен брак

Па, што е со жените што се сакаат цел живот? Нивната главна моќ е љубовта кон другите, но приоритет е љубовта кон себе. Способност да уживате во моментот. Тие му дозволуваат на мажот да ги направи среќни, но тие никогаш не даваат љубов за да ја добијат за возврат, не пресметуваат со неа, туку сакаат искрено со целото нивно битие.

„Вистинската сила на човекот не е во инстинктите, туку во непоколебливиот, спокоен стремеж кон доброто што човекот го одредува во мислите, го изразува со зборови и го остварува со дела“ – Лав Толстој.

ВРЕМЕТО ЈА ДИКТИРА БИОЕНЕРГИЈАТА НА ЧОВЕКОТ: Во кој дел од денот сте родени?

извор: „sensa“

Слични објави

(ФОТО) ЦВЕТЕН РАЈ НА 1.100 МЕТРИ НАДМОРСКА ВИСИНА: Искусна фризерка, „исфризирани“ цвеќиња!

Ј.К.Д

(ВИДЕО) 14 ГОДИНИ ТАГА ПО ТОШЕ: А кој може тебе да те заборави?

М.Т

СЛАВЧО ПОПОСКИ ПРЕЦИЗИРА: До колку степени ќе се згрееме и кога?

Ј.К.Д

ПЕТАР ГРАШО КОНЕЧНО СЕ ОГЛАСИ ЗА НОВАТА ВРСКА: Има уште многу нешта што не ги знаете!

Ј.К.Д

(ФОТО) ДРУГ СВЕТ: Како изгледа појадокот во Данска, Русија и Англија

М. Г.

ДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА 16 ОКТОМВРИ: Не пропуштајте ја можноста за разговор

И. Т.
Се вчитува....