Се бараат кандидати кои за 11.000 евра ќе лежат 30 дена на кревет

Невообичаена, но многу добро платена работа се нуди во Германија. Германскиот воздухопловен центар (ДЛР) во Келн бара 12 мажи и 12 жени за истражувањето кое трае 60 дена.

Од тие 60 дена, 30 одмораат во кревет, а надоместокот за учеството е 11.000 евра, пишува списанието „Феникс“.

– Но, тоа не е баш лесна заработувачка. Не е во прашање само лежење и одмор – рекла Андреа Ниче од ДЛР.

Учесниците во студијата мора да останат во кревет 30 дена континуирано, со главата која мора да биде во положба малку пониска од нозете, односно за шест степени.

Тоа на мажите им е особено тешко – објаснува Ниче. Студијата трае вкупно 60 дена, вклучувајќи две недели аклиматизација и две недели последователна нега.

Слични истражувања веќе се спроведени во ДЛР. Тие се користат за истражување, кои контрамерки можат да се преземат против дегенеративните промени кај астронаутите.

Покрај строгиот одмор во кревет, треба да се симулираат ефектите на бестежинска состојба во вселената.

Учесниците мора да исполнат голем број барања. Тие мора да бидат на возраст меѓу 24 и 55 години, да имаат индекс на телесна маса или БМИ меѓу 19 и 30 и да бидат високи помеѓу 1,53 и 1,92 м.

Покрај тоа, апликантите треба да бидат ментално и физички подготвени и здрави.

Слични објави

Ќерката на Заев со момчето на одмор на Малта (ФОТО)

Igor

„Кога Тито после пет секунди од нашата свирка ги затна ушите, не симнаа од бината“

Igor

Хороскоп за 23 јуни: Имате многу обврски што на некој начин ве оптоваруваат

Еспресо

ФОТО: Моника Белучи блеска и на 57 години: Со новите фотографии ги запали социјалните мрежи

Васко Спасоски

ФАТЕНИ! Бред Пит се почесто во јавноста се појавуваа со оваа актерка! Таа ниту малку не е слична на Анџелина Џоли (ФОТО)

Igor

Австралиската Ким Кардишијан е помеѓу најпопуларните фитнес блогерки на светот (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

четири − оне =

Слични објави

ФОТО: Старлетата Елеонора Миљковиќ ги сруши социјалните мрежи со новата фотографија!

Васко Спасоски

Ева Мендес на неверојатен начин одговори на девојката која ѝ порача дека остарела! (ФОТО)

Еспресо

Дали морковите се навистина добри за вашите очи? Интересна приказна која датира од Втората светска војна

Слободен Печат

ФОТО | Ова е братот на Лепа Брена: Погледнете како изгледа Фарук

Милена Ризовска

Карди Би „мртва“ пијана објавила фотографија од своите голи гради! (ФОТО) (+18)

Васко Спасоски

Нови детали за Турчинот кој го уби Шабан Шаулиќ!

Igor
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian