„Макканабис”: Две алтернативи има – или промена на законот или постепено одумирање на канабис индустријата

Здружението на одгледувачи на медицински канабис „МАККАНАБИС” апелира до Собранието, а особено до опозицијата, како што наведуваат во соопштение, да се надминат партиските надмудрувања и што поскоро да се изгласат измените на Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции.

– Не знаеме зошто и не можеме да го пронајдеме коренот на проблемите кои произлегуваат од негативниот став на опозицијата кон оваа нова растечка гранка, особено што Законот беше донесен во 2016 година во време кога сегашната опозиција беше на власт. Апелираме за брза реакција и изгласување на измените на Законот, за да ги спречиме непоправливите последици кои ќе настанат доколку не се дозволи извозот на цвет, а со тоа и овозможување на егзистенција на сите лиценцирани субјекти и нивните вработени. Пред нас има две алтернативи: или промена на законот, заземање на водечка позиција на пазарот со канабис и придонес за развојот на економијата на Република Северна Македонија или постепено одумирање на канабис индустријата, се вели во соопштението.

Од Здружението потсетуваат дека вчера Комисијата за наркотични дроги при Обединетите нации ја прифатила препораката на Светската здравствена организација за отстранување на канабисот од Листата IV од Конвенцијата за наркотични дроги и нејзино ставање во Листа 1.

– Ваквата промена ќе придонесе за олеснување на истражувањата на канабисот и зголемување на пазарот на медицински канабис, оценуваат од Здружението, посочувајќи дека се повеќе се зголемува бројот на држави кои ја легализираат употребата на канабисот, додека во земјава легализацијата е заробена во дневно политички пресметки.

Слични објави

Голем дел од нашите клиники обезбедени со заштитни маски испечатени на 3D принтери! (ФОТО)

Јовановиќ: Цехот од кризата со коронавирусот не треба да го платат само работниците и сиромашните

Пораст на бројот новозаразени во регионот, Хрватска рекордер со речиси 2.250

Слободен Печат

ЗАТВОРЕНИЦИТЕ ВО ПАНИКА: Дилер на дрога кој дошол од Тајланд колабирал во затворот, се сомневаат дека причината е коронавирусот

Слободен Печат

Невработените мора да се пријават за да добијат картичка со пари

Слободен Печат

Порака на италијанските социјални мрежи: Благодариме што не напуштивте, но заборавивте дека вирусот не знае за граници (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

деветнаесет − оне =

Слични објави

АНАЛИЗА Вирусот повторно ни ги откри убавините на Македонија

Слободен Печат

Се нaмалува бројот на активни случаи, задолжителен ПЦР-тест за патниците од Косово кои транзитираат низ земјава

Слободен Печат

Кратка историја на пасошот

Слободен Печат

Хакерите ризикуваат да добијат тешки затворски казни

Извршителите не работат за време на корона, ама сметките во банките останаа блокирани

Слободен Печат

Цел Запад гледа кон Русија: Русите развиваат метода за лечење на коронавирус со помош на хелиум

Слободен Печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian