24.8 C
Скопје
13:59 - 6 јуни, 2023

Овој сопственик на ресторан наплаќа влез во објектот: Гостите не се жалат, а причината за оваа одлука е позната и на нашите угостители

Сопственикот на ресторанот воведе плаќање на влезница во објектот за секој гостин што ќе дојде да јаде, освен ако не се работи за деца.

Влезницата чини три евра, а причината е драстичниот раст на сите влезни трошоци – од намирници до енергија.

Фото: Unsplash

Хорст Ингендорн, сопственик на ресторан во германскиот град Ретингер, изјави за „WDR“ дека немал избор.

„Месото е поскапо за 30 до 50 отсто, зеленчукот 30 отсто. Маслото за пржење поскапе за повеќе од 100 отсто, а трошоците за енергија за 2.000 отсто. Во еден момент ја  повлеков рачната  и реков дека мора да направам нешто сега. Наместо да го сменам менито и да ја зголемам цената на водата и другите услуги, решив да ги воведам тие три евра“, објаснува германскиот угостител.

Веќе три недели гостите на ресторанот „Рејнџер“ мораат да платат паушал наменет за ублажување на дополнителните трошоци.

Фото: Unsplash

„Гостите со кои разговарав го разбираат тоа и мислам дека отвореноста и искреноста се всушност прилично добри“, изјави Ингендорн за „WDR“.

 

 

Слични објави

(Видео) Жалосно, Мајкл Џеј Фокс падна на бина, за среќа ударот се ублажи од тросед: Снимка која ќе ве расплаче

Еспресо

(Видео) Тејлор Свифт на концерт голтна бубачка: Видеото собра стотици илјади прегледи

Еспресо

Датум на магично огледало 6.06: Како да го промените животот за еден ден и да ја испратите желбата до Универзумот

Еспресо

(Видео) Шакира и Хамилтон не се разделуваат, по вечерата „уловени“ на забава во диско: „Маска“ им е друштвото на Нејмар и Мбапе

Еспресо

Ужас во Панчево: Руски државјанин си ги убил детето и жената, па се обесил

Еспресо

(Видео) Неговата жена и неговата љубовница биле бремени во исто време: Шварценегер откри детали за неверството

Еспресо
Се вчитува....