-5.2 C
Скопје
00:40 - 26 јануари, 2022

(ВИДЕО) РАЗГОВОР СО АЛИ ФЕВЗИ, БЕРБЕР: Еден миг го менува животот!

Али Февзи

Али Февзи е Турчин кој живее во Македонија. Како бербер работел во Виена, а животот го научил дека еден миг го менува животот, дали на добро или на лошо.

До 2009-та година живеел во Скопје, каде работел во берберницата која ја наследил од својот татко. Еден ден заминал во Виена на гости кај братучед, па почнал да работи во тамошна берберница. Да остане го натерал сопственикот на берберницата, кога видел дека Али прави голем промет, работи квалитетно, но и зборува неколку јазици.

Во Австрија живеел од 2009-та до 2019-та, а кратко се вратил во Македонија во 2014. Оттогаш останал да ја одржува во живот 35 годишната традиција на берберскиот занает на својот татко.

Погледнете го интервјуто во видеото.

КАМЕРА – ВИКТОР ПОПОВСКИ

Слични објави

(ФОТО) ТОНИ ЦЕТИНСКИ: Среќен роденден Тоше! Ти и Аки повторно запејте ја „Есен во мене“

Милена Ри

ЕЛТОН ЏОН ПОЗИТИВЕН НА КОРОНАВИРУСОТ: Долгоочекуваните концерти се откажани!

М.Р.

СОВЕТИ И ПРИДОБИВКИ НА СЕКС ЗА ВРЕМЕ НА МЕНСТРУАЦИЈА: Табу или задоволство?

Еспресо

(ФОТО) ИЛИНА АРСОВА СЕ ПРОСТИ ОД МАЕСТРО ЏАМБАЗОВ: Ние вака ќе си се памтиме, насмеани и ведри…

М.Р.

(ФОТО) ЛИЛА ОТКРИ СО КОЈ ГО ДЕЛИ КРЕВЕТОТ: Вистински убавец со зелени очи!

М.Р.

РАЗГОВОР СО МАРИЈА ПИЈАНМАНОВ, НАШИНКА ВО ПАРИЗ: Се будам со вкусна паштета од патка, мојот живот наликува на изложба во музеј, сопругот ми го подари Париз!

Ј.К.Д
Се вчитува....