24.8 C
Скопје
14:03 - 13 август, 2022

Олена Зеленска на американскиот Конгрес: „Барам системи за противвоздушна одбрана за да ги заштитат нашите деца“

„Барам нешто што никогаш не би сакала да го побарам, барам оружје“, им рече Зеленска на американските пратеници. Долг аплауз и овации ја поздравија првата дама на Украина.

Долг аплауз и стоечки овации ја пречекаа украинската прва дама Олена Зеленска во Конгресот на Вашингтон, која „во име на жртвите“ од војната и оние што се „сè уште живи“ побара од американските пратеници и сенатори да му обезбедат на Киев „воздушни одбранбени системи“ за заштита на земјата од руските ракетни напади. „Барам нешто што никогаш не би сакала да го побарам, барам оружје“, им рече Зеленска на американските парламентарци.

Сопругата на претседателот Володимир Зеленски, претставена од спикерот на парламентот Ненси Пелоси, во својот говор покажа слики од жртвите, вклучително и некои деца, од руските ракетни напади, „над три илјади“ од почетокот на „терористичката“ војна.

„Русија го уништува мојот народ“, рече Зеленска, која им се заблагодари на САД за добиената помош.

САД, рече таа, „веќе направија многу за да ни помогнат, навистина сме ви благодарни што бевте покрај нас во оваа борба за човекови права и независност. Додека Русија не убива, САД не спасуваат“. Но, додаде таа, „војната не е завршена“ и „теророт продолжува“. Заради ова, украинската прва дама рече: „Апелирам до сите вас“ до Вашингтон да обезбеди системи за противвоздушна одбрана што ќе ги спречат руските ракети „да убиваат деца во нивните колички или цели семејства“ во нивните напади врз цивилни цели.

Володимир Зеленски рече дека очекува „значителни резултати“ за Украина по патувањето на неговата сопруга во Вашингтон.

„Очекувам значителни резултати од оваа посета на првата дама на Украина во партнерство со Америка. Тоа е важно во моментот. Веќе имаше средби со државниот секретар Антони Блинкен, со Саманта Пауер и други влијателни жени-политичарки кои ја претставуваат Владата на САД и парламентарните структури“, рече украинскиот претседател. Нејзиниот говор ќе биде важен „И навистина верувам дека ќе го слушнат оние од кои зависи донесувањето одлуки во САД“.

Слични објави

Цеца го откажа концертот во Црна Гора: „Единаесет човечки животи неповратно згаснаа за неколку минути“

Еспресо

Лоша здравствена состојба на Салман Ружди: „најверојатно ќе го изгуби окото, нервите на раката му се отсечени, а црниот дроб е погоден и оштетен“

Еспресо

Попоски предупредува на голема претпазливост – ИЗРАЗЕНО НЕВРЕМЕ, еве кога (и во Скопје)

Еспресо

Лекарите открија зошто умираат вакцинираните лица кои се инфицираат со коронавирус

Еспресо

Случај Салман Ружди: Полиција пред домот на уапсениот во Њу Џерси; соседите вознемирени: „Во шок сме!“

Еспресо

Која беше Ен Хеч: „Слушам гласови и зборувам со бог“; од травматичното детство до објавување на нејзината бисексуалност

Еспресо
Се вчитува....