8.8 C
Скопје
00:56 - 10 декември, 2022

Кадиров ги праќа трите малолетни сина да се борат во Украина: „Дојде време да се докажат во вистинска борба, а јас само ја поздравувам нивната желба“

Шефот на руската автономна република, Рамзан Кадиров ги праќа своите два малолетни сина да се борат во Украина.
Кадиров, познат и како „Чеченскиот ѓавол“, одговори на веста за повлекувањето на Русија од Лиман со објава на социјалните мрежи, повикувајќи на употреба на тактичко нуклеарно оружје со помала моќност во „граничните области“, регион кој го припоила од Русија, пишува Би-Би-Си.

„Непотизмот во војската нема да доведе до ништо добро“, рекол Кадиров, додавајќи дека на командантот на руските сили во областа треба да му се одземат одликувањата и да се испрати на првата линија на фронтот со оружје за „да му го измие срамот со крв“. Не знам што му известува Министерството за одбрана на врховниот командант (Путин), но според моето мислење, треба да се преземат подрастични мерки“, рекол Кадиров.

Евгениј Пригожин, основачот на Вагнеровата платеничка група, му честитал на Чеченскиот водач.

„Рамзан, ти си закон, човеку!“ Сите овие ку*ви треба да се испратат боси на фронтот со автоматски пушки“, рекол Пригожин. На прашањето дали неговите зборови треба да се сметаат за критика на Министерството за одбрана, Пригожин одговорил со иронија: „Не дај Боже“. Овие изјави не се критика, туку само израз на љубов и поддршка“, рекол тој.

Покрај тоа, руската новинска агенција РИА Новости пренесува дека чеченскиот лидер Рамзан Кадиров рекол дека неговите три малолетни синови ќе одат да се борат во Украина. Кадиров објави на Телеграм:

„Малолетноста не треба да пречи во обуката на бранителите на нашата татковина. Ахмат, Ели и Адам имаат 16, 15 и 14 години. Но, нивната воена обука започна многу одамна, речиси од мали нозе. И не се шегувам. Дојде време да се докажат во вистинска борба, а јас само ја поздравувам нивната желба. Тие наскоро ќе бидат на првата линија и ќе бидат на најтешките делови од линијата на допир“.

Слични објави

„Имав крофни на нозете“ – Тијана Дапчевиќ морала итно да направи операција

Еспресо

Промена на подобро: Два хороскопски знаци ќе скокаат од среќа следната недела!

Еспресо

(Видео) Почна гласањето за детската евровизија – да го дадеме гласот за бројот 10 и за Лара, Ирина и Јован

Еспресо

Илон Маск најави масовна чистка на Твитер: отстранување на 1,5 милијарди неактивни профили

Еспресо

Синот на Тина Тарнер, пронајден мртов надвор од својот дом во Лос Анџелес

Еспресо

„Најголемите жртви во светот“: што пишуваат критичарите за „Хари и Меган“

Еспресо
Се вчитува....