За што сè можете да го користите медот

Медот содржи многу природни својства кои можат да му помогнат на вашето тело во борбата против бактерии и инфекции, како и да ѝ ја вратат влажноста и природниот сјај на кожата. Еве неколку едноставни трикови со медот кои ќе ви ги олеснат секојдневните проблеми.

Природен лек против несоница

Медот помага во зголемување на мелатонинот во нашето тело. Како резултат на тоа, телото ќе се смири.
Пијте по половина чаша топло млеко со 2 лажички мед и тоа три дена во неделата. Тоа ќе ви помогне да го вратите сонот и ќе ви го намали нивото на стрес. Препорачливо е ова да го правите пред стресен ден, за вашето тело подобро да се подготви за она што го чека.

Балзам за усни

Едноставен лек за испуканите усни. Само нанесете малку мед на усните и оставете го да стои десетина минути.

Третман против акни

Поради антибактериските својства и бројните антиоксиданси, медот е одличен за третман на акните. Ѝ помага на кожата да оздрави и го спречува понатамошното ширење и инфекциите.

Треба да го измиете лицето, да нанесете малку мед на памучлна ткаенина и да го намачкате инфицираниот дел. После 20-30 минути измијте го со топла вода.

Маска за коса

Медот е ослична состојка на маските за оштетена коса бидејќи на природен начин ја враќа влажноста.

Помешајте половина шолја мед со половина шолја кокосово масло. Нанесете ја маската на мокра коса и оставете да делува 10-15 минути, па потоа исплакнете ја.

Лек за болно грло

Медот не само што ги убива бактериите, туку прави и заштитен слој на вашето грло. Можете да го помешате со чај од лимун и природно да се ослободите од болката во грлото.

Помош при изгореници од сонце

Земете една лажица мед и нанесете го на зафатената кожа. Медот ќе ѝ помогне на кожата да оздрави и истовремено ќе ја намали веројатноста од лупење на кожата. Ако сакате да го забрзате процесот, помешајте го медот со алое вера.

 

Слични објави

Ако сакате да го забавите стареењето, усвојте ги овие 13 нови навики!

Еспресо

Ботоксот не ви е потребен повеќе – Оваа маска ќе го „испегла“ вашето лице

Igor

Физички симптоми кои укажуваат на депресија: Како негативните емоции влијаат врз организмот

Слободен печат

Овие 10 работи не треба да ги перете во машина за садови

Igor

Вака изгледа кога Ели Саб ќе ја дизајнира венчаницата за својата снаа (ФОТО)

Igor

Испијте го ова пред спиење и кажете ѝ збогум на депресијата

Igor

Остави Коментар

петнаесет − 5 =

Слични објави

Џокер во филмот ги украл движењата од Чендлер од „Пријатели“? Фановите велат дека украл сè! (ФОТО)

Igor

Мисли кои потполно го уништуваат имунитетот на човекот!

Еспресо

Морате да ги имате: Модни парчиња кои ќе се носат оваа есен (ФОТО)

Igor

Симптоми за леукемија кои често ги игнорираме

Слободен печат

ЛАДЕН СЕНДВИЧ: Десерт кој мора да го пробате

Igor

Само три состојки пред спиење, за поубави и поодморени утра

Igor