Витаминот Д и омега-3 помагаат кај старите лица против зараза со коронавирус

Редовното земање витамин Д и омега-3 киселини го зајакнува имунолошкиот систем кај постарите луѓе до тој степен што може да им помогне да избегнат да се заразат со коронавирусот, покажа најновата студија.

Двата суплементи се важни за добро здравје и може да се најдат во рибиното масло.

Една студија, спроведена на повеќе од 2.000 пензионери, покажува дека земањето на овие додатоци значително го намалува ризикот од зараза со коронавирусот, а доколку дојде до заболување, тие имаат многу поголеми шанси за закрепнување, пренесува „Дејли мејл“.

Професорот Хајке Бишоф-Ферари од Универзитетот во Цирих, Швајцарија, кој ја водел студијата, рекол дека земањето на овие суплементи е од големо значење за постарите луѓе.

Нашите истражувања покажуваат дека витаминот Д и омега-3 киселините кај постарите луѓе кои имаат повеќе од 70 години, а кои водат активен животен стил и немаат придружни болести, немаат прекумерни придобивки кога станува збор за состојбата на коските, меморијата и моторните функции. Меѓутоа, ние веруваме дека има ефект врз инфекциите, како што е ковид 19 – рекол тој.
Биле испитани 2.157 здрави мажи и жени постари од 70 години и утврдено е дека 11 отсто од нив имаат поголема отпорност на инфекциите.

Слични објави

Лешник – лек и храна

Igor

Ќерката на Велија Рамковски, Лејла е инструктор по јога и изгледа неверојатно секси (ФОТО)

Igor

Внимателно со боите за јајца: Можат да предизвикаат алергии и други поголеми проблеми

Igor

10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ за подобрување на вашето здравје! (ВИДЕО)

Igor

Одличен сок за слабеење

Igor

Белите дробови на пушачите се полни со отрови: Исфрлете ги токсините со помош на овој егзотичен зачин

Igor

Остави Коментар

3 × 4 =

Слични објави

5 симптоми кои се припишуваат на загадувањето на воздухот, а всушност се показател на нешто друго

Васко Спасоски

Испијте ја оваа мешавина 20 минути по оброкот и ќе согорите половина од калориите

Igor

Цигара после оброк? Еве што правите со својот организам

Igor

Како да користите помалку сол во исхраната?

Igor

Испијте го пред спиење – Овој сок го топи сето она што сте го изеле во текот на денот!

Igor

Пијалок од само 3 состојки со неверојатна моќ за слабеење

Igor
MacedonianAlbanianBulgarian